alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkIcons/Communication/USP/Cash-deliveryIcons/Communication/USP/Delivery-eveningIcons/Communication/USP/Delivery-same-dayIcons/Communication/USP/Delivery-storeusp-deliveryIcons/Communication/USP/Exchangeusp-free-returnsIcons/Communication/USP/Gift-cardIcons/Communication/USP/KlarnaIcons/Communication/USP/Salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexpandhamburgerhide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-shadowpausepin-smallpinplay-shadowplayplusprofilereloadsearchsharewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessenger-blackmessenger-colorpinterestruntastictwittervkwhatsappyahooyoutube
adidas
adidas / Haziran 2019

KİRLİLİKLE MÜCADELE İÇİN 7 ADIM

Dünya yüzeyinin %70'i okyanuslarla kaplıdır. Ve bu okyanusların %40'ından fazlası plastik çöplerle dolu. Plastikler denizlerimizin doğal güzelliğini bozmakla kalmaz, global çapta vahşi yaşama ve çevreye zarar verir. Hemen harekete geçmeliyiz. Denizlerdeki plastik sorununa karşı savaşmak için yapabileceğimiz bir şeyler olması umut vadediyor. Bu yazıda işe nereden başlayacağımızı anlatıyoruz.

running-fw19-rfto-launch-appstorypreview-7steps-image1-d

DENİZLERDEKİ PLASTİK KİRLİLİĞİNİN BAŞLICA 3 KAYNAĞI

On binlerce türü barındıran ve soluduğumuz oksijenin yarısını üreten okyanuslar, Dünya'nın en büyük, en canlı ekosistemleridir. Ne yazık ki, yalnızca denizlerdeki yaşamı değil karada yaşayan bizleri de tehdit eden plastiklerin kirlettiği okyanuslar, aynı zamanda en büyük tehlike altındaki ekosistemlerimizdir. Bilim insanları, her yıl sekiz milyon tondan fazla plastiğin okyanuslara karıştığını tahmin ediyor. Bu, kabul etmesi güç bir rakam. Peki bu plastikler hangi sınıflara ayrılıyor?

ENDÜSTRİYEL PLASTİK: Endüstri, plastik sorununda çok büyük bir rol oynar. Dünya çapında plastik ambalaj ve tekstil ürünleri, her sene 100 milyon tondan fazla plastik kirliliğinden sorumlu. İşte bu yüzden, adidas'ta daima plastik ayak izimizi iyileştirmenin yollarını araştırıyoruz.

MİKROPLASTİK: Denizlerdeki plastik kirliliği yalnızca ekosistemler için felaket bir durum olmakla kalmaz aynı zamanda çok kötü bir görüntü yaratır. En tehlikeli kirliliğin bir kısmı ise hiç görülmez. Kozmetik ürünleri ve diğer ürünlerde bulunan plastik mikro boncuklar da böyledir. Mikro boncuk içeren bir şampuanla bir kez duş almak, okyanuslara 100.000 plastik parçacığı gönderebilir.

TÜKETİCİ PLASTİĞİ: İşte burada gözler sana dönüyor. Tüketici plastiği günlük yaşamlarımızda kullandığımız plastiklerdir; şişeler, poşetler, pipetler, yemek kapları ve çok daha fazlası bu gruba girer. Bir plastik poşetin ortalama kullanım ömrü yalnızca 12 dakikadır ve atıldığında o poşetin yok olması 1000 yıl kadar sürebilir. Dünya çapında, her yıl, yaklaşık 1 trilyon tek kullanımlık plastik poşet üretilir ve bunların %1'inden azı geri dönüştürülür. Milyonlarcası okyanuslara karışır.


OKYANUSLARI NEDEN KORUMALIYIZ?

Plastik kirliliği ilk aşamada okyanuslarda yaşayan canlı türlerini tehdit ediyor. Her yıl denizde yaşayan binlerce hayvan öldürülüyor, çünkü plastik atıkları yiyecek sanıp boğuluyorlar ya da yüzen plastik atıklara takılı kalıyorlar.

Okyanuslar insan yapımı kirlilik kaynaklarıyla dolduğundan tahribata uğrayan yalnızca deniz yaşamı değil. Polistiren (Strafor) gibi aşındırıcı plastiklerin okyanuslarda parçalara ayrıldıkça zararlı toksinler saldığı bilinen bir gerçek. Bunun bir sonucu olarak tehlikeli maddeler deniz mahsüllerinde yüksek konsantrasyonlarda bulunuyor ve cıva bunlardan yalnızca biri. Gıda güvenliğini riske atan tehlikenin boyutu hala tam olarak bilinmiyor, ancak cıvanın organ hasarından çocuk gelişimi sorunlarına kadar insan sağlığı açısından çok önemli sorunlara yol açabildiğini biliyoruz.

Yeni araştırmalar deniz plastikleri ve iklim değişimi arasında da bir bağlantıya işaret ediyor. Yok olması yüzlerce yıl süren atıklar okyanuslarımızda yüzdükçe güçlü sera gazları salarlar. Metan ve etilenin de dahil olduğu bu gazların, Dünya'nın atmosferini yıkıma uğratan başlıca etkenlerden biri olduğu düşünülüyor.

Neyse ki, okyanuslarımızı iyileştirmeye başlamak için alabileceğimiz önlemler var. Bu yaşam tarzı değişimleri tek başına kısıtlı bir etkide bulunabilir, ancak hepimiz üzerimize düşeni yaparsak gerçekten fark yaratabiliriz.

adidas / Haziran 2019