KİRLİLİKLE MÜCADELE İÇİN 7 KOLAY ADIM

Dünya yüzeyinin %70'i okyanuslarla kaplıdır. Ve bu okyanuslar plastik atıklarla dolu. Yeni bir yol çizmezsek, 2050 yılına geldiğimizde denizlerde balıktan çok plastik atık olacak. Plastikler denizlerimizin doğal güzelliğini bozmakla kalmaz, global çapta vahşi yaşama ve çevreye zarar verir. Hemen harekete geçmeliyiz. Denizlerdeki plastik sorununa karşı savaşmak için yapabileceğimiz bir şeyler olması umut vadediyor. Bu yazıda işe nereden başlayacağımızı anlatıyoruz.

running-ss21-rfto-launch-appstorypreview-7steps-image1-d


DENİZLERDEKİ PLASTİK KİRLİLİĞİNİN BAŞLICA 3 KAYNAĞI

On binlerce türü barındıran ve soluduğumuz oksijenin yarısını üreten okyanuslar, Dünya'nın en büyük, en canlı ekosistemleridir. Ne yazık ki, yalnızca denizlerdeki yaşamı değil karada yaşayan bizleri de tehdit eden plastiklerin kirlettiği okyanuslar, aynı zamanda en büyük tehlike altındaki ekosistemlerimizdir. Bilim insanları, her yıl sekiz milyon tondan fazla plastiğin okyanuslara karıştığını tahmin ediyor. Bu, kabul etmesi güç bir rakam. Peki bu plastikler hangi sınıflara ayrılıyor?

ENDÜSTRİYEL PLASTİK: Endüstri, plastik sorununda çok büyük bir rol oynar. İcat edilişinden bu yana, dünya çapında 8 milyar tondan fazla plastik üretilmiştir. İşte bu yüzden, adidas'ta daima plastik ayak izimizi azaltmanın yollarını araştırıyoruz.

MİKROPLASTİK: Kirliliğin en tehlikeli bazı kısımları gözle görülmez. Plastiklerin küçük parçalara bölünmesiyle oluşan mikroplastikler okyanuslarımıza ulaşır, deniz yaşamını etkiler ve en son sofralarımıza kadar taşınır. Çamaşır yıkamanın bir sonucu olarak okyanuslarda 1,4 katrilyon mikrofiber bulunduğu tahmin edilmektedir.

TÜKETİCİ PLASTİĞİ: İşte burada gözler sana dönüyor. Tüketici plastiği günlük yaşamlarımızda kullandığımız plastiklerdir; şişeler, poşetler, pipetler, yemek kapları ve çok daha fazlası bu gruba girer. Bir plastik poşetin ortalama kullanım ömrü yalnızca 12 dakikadır ve atıldığında o poşetin yok olması 1000 yıl kadar sürebilir. Dünya çapında, her yıl, yaklaşık 1 trilyon tek kullanımlık plastik poşet üretilir ve bunların %1'inden azı geri dönüştürülür. Milyonlarcası okyanuslara karışır.OKYANUSLARI NEDEN KORUMALIYIZ

Plastik kirliliği ilk aşamada okyanuslarda yaşayan canlı türlerini tehdit ediyor.
Okyanuslar insan yapımı kirlilik kaynaklarıyla dolduğundan tahribata uğrayan yalnızca deniz yaşamı değil. Polistiren (Strafor) gibi aşındırıcı plastiklerin okyanuslarda parçalara ayrıldıkça zararlı toksinler saldığı bilinen bir gerçek. Bunun bir sonucu olarak, deniz mahsullerinde yüksek konsantrasyonlarda cıva ve diğer tehlikeli maddelere rastlanmıştır. Gıda güvenliğini riske atan tehlikenin boyutu hala tam olarak bilinmiyor, ancak cıvanın organ hasarından çocuk gelişimi sorunlarına kadar insan sağlığı açısından çok önemli sorunlara yol açabildiğini biliyoruz.

Yeni araştırmalar deniz plastikleri ve iklim değişimi arasında da bir bağlantıya işaret ediyor. Yok olması yüzlerce yıl süren atıklar okyanuslarımızda yüzdükçe güçlü sera gazları salarlar. Metan ve etilenin de dahil olduğu bu gazların, Dünya'nın atmosferini yıkıma uğratan başlıca etkenlerden biri olduğu düşünülüyor.
Neyse ki, okyanuslarımızı iyileştirmeye başlamak için alabileceğimiz önlemler var. Bu yaşam tarzı değişimleri tek başına kısıtlı bir etkide bulunabilir, ancak hepimiz üzerimize düşeni yaparsak gerçekten fark yaratabiliriz.

running-ss21-rfto-launch-appstorypreview-7steps-image2-d

1. ADIM: KENDİ ALIŞVERİŞ ÇANTANI GETİR

Okyanuslarımızdaki tek bir plastik poşet bile, çok sayıda deniz canlısını öldürebilir. Bunun sebebi, bu çok kısa süre kullanılabilen torbaların okyanus hayvanlarına yiyecek gibi görünmesi ve yutulduğunda ölümcül tıkanıklıklara sebep olabilmesidir. Daha kötüsü de var; plastik poşetlerin yok olması o kadar uzun sürer ki, bir hayvanın ölümüne sebep olan o plastik poşet, başka bir hayvanın yiyebileceği şekilde tekrar suya salınabilir. Alışveriş yapacağın zaman, yeniden kullanılabilir torbanı yanında getir.

2. ADIM: BALONLARI HAYATINDAN ÇIKAR

Keyfini kaçırmak istemeyiz ama balonlar da deniz yaşamı açısından çok tehlikeli. Elimizden kaçırdığımız balonlar su kanallarına ulaşabilir. Balon yerine piñata deneyebilirsin. Hem geri dönüştürülebilir hem de her şekilde çok daha eğlenceli.

3. ADIM: AMBALAJSIZ ÜRÜN TERCİH ET

Tek kullanımlık ambalajlar gıda sektöründe yaygındır. Neyse ki pişmiş yiyeceklerden el sabununa kadar çeşitli ürünlerde ambalajsız alternatifler çıkmaya başladı. Sürdürülebilir alternatifler sunmak için ortak bir çabada bulunan, yerel çiftçi pazarına ya da "sıfır-atık" odaklı dükkanlara göz at. Standart süper marketlerden birinde alışveriş yaptığında geri dönüştürülebilir ambalajlı ürünler almayı seçebilirsin.

4. ADIM: ALIŞVERİŞ YAPARKEN DUYARLI OL

Dünya çevre konusunda daha duyarlı tüketici davranışlarına doğru yöneliyor olsa da, çok sayıda firma hala saf, yani daha önce hiç kullanılmamış ya da işlemden geçirilmemiş, yeni plastik kullanıyor. adidas'ta, kıyı bölgelerinden toplanan plastiklerden geri ve ileri dönüştürülerek üretilen bir ayakkabı ve giyim ürünleri serisi yaratmak için çevre organizasyonu Parley for the Oceans ile işbirliği yaptık.

running-fw21-rfto-launch-strava-hero-infeed-img-2x1

5. ADIM: NE YİYECEĞİNİ İYİCE DÜŞÜN

Küçük olmaları dolayısıyla mikroplastik boncuklar, okyanuslardaki vahşi yaşam besinlerinin içerisine kadar ulaşıyor. Bunun insanlar açısından ne ölçüde risk teşkil ettiği üzerine bilimsel çalışmalar hala devam ediyor, ancak deniz mahsullerini seven biriysen her yıl hiç bilmeden binlerce mikroplastik parçası yiyor olabilirsin; bu oldukça tatsız ve mikro boncuk dolu ürünleri kullanmayı gözden geçirmeni sağlamak için muhtemelen yeterli bir bilgi.

6. ADIM: KENDİ SU ŞİŞENİ TAŞI

Dünyada bulunan tüm plastiklerin %91'i geri dönüştürülmemiştir. 2021 yılına gelindiğinde yıllık plastik şişe tüketiminin yarım trilyona varacağı gerçeğini de ele alırsak, plastik şişeyi hayatından tamamen çıkarman gerektiğini söyleyebiliriz. Onun yerine, alüminyum matara ya da tekrar kullanılabilir plastik kap kullanabilirsin.

7. ADIM: OKYANUSLAR İÇİN KOŞ

Bir yandan forma girip bir yandan okyanuslarımızı plastikten korumak mı istiyorsun? 28 Mayıs – 8 Haziran 2021 tarihleri arasında Run For The Oceans koşusuna katıl. Run For The Oceans, denizlerdeki plastik kirliliği sorunuyla spor yoluyla mücadele eden global bir hareket. Şu ana kadar 3 milyondan fazla kişi Run for the Oceans'a katıldı ve kat ettikleri kilometreleri adidas Running app'e işleyerek denizlerdeki plastik kirliliği sorunu için hem fon oluşturdu hem de farkındalık yarattı. Bu yıl, plastik atıkların son bulmasına ve okyanuslarımızın korunmasına koşarak katkıda bulunmak için Parley ile yeniden işbirliği yapıyoruz.

Etiketler
adidas