alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkIcons/Communication/USP/Cash-deliveryIcons/Communication/USP/Delivery-eveningIcons/Communication/USP/Delivery-same-dayIcons/Communication/USP/Delivery-storeusp-deliveryIcons/Communication/USP/Exchangeusp-free-returnsIcons/Communication/USP/Gift-cardIcons/Communication/USP/KlarnaIcons/Communication/USP/Salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexpandhamburgerhide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-shadowpausepin-smallpinplay-shadowplayplusprofilereloadsearchsharewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessenger-blackmessenger-colorpinterestruntastictwittervkwhatsappyahooyoutube
adidas
adidas / Haziran 2019

Run For The Oceans ve Parley gezegenimizi korumaya nasıl destek oluyor?

Gezegenimizin mavi yaşamı destekleme sistemi tehlike altında. Aşırı avlanma, iklim değişimi, kirlilik ve plastik birikintileri narin okyanuslarımızı tehdit ediyor, ancak maviyi destekleyen akım yükseliyor. Farkındalık eyleme dönüşmeye, yaratıcılık değişime yön vermeye başlıyor.

running-fw19-rfto-launch-appstorypreview-nextgen-image1-d

“Dünyamızda çok hassas bir denge var.” diyor efsanevi büyük dalga sörfçüsü ve Parley Elçisi Greg Long. "Günlük eylemlerimiz bu dengeyi şaşırtıcı bir hızla bozuyor. Hemen harekete geçmezsek verdiğimiz hasarı onaramayacağımız bir noktaya geleceğiz.”

2018'de dünyanın dört bir yanından yaklaşık bir milyon kişi Run For The Oceans için sokaklara döküldü. Şanghay'dan São Paulo'ya, Toronto'dan Tokyo'ya, Barselona'dan Berlin'e, her seviyeden koşucunun oluşturduğu global topluluk güçlerini birleştirdi.

Koşucular, ilk kez koşan çocuklardan Brezilyalı ve Alman futbol yıldızları Kaká ve Marc-André ter Stegen, Perulu sörfçü Gabriel Villarán, Avustralyalı Olimpiyat yüzme şampiyonu Ian Thorpe, İngiliz hepatlet ve Olimpiyat altın madalya sahibi Jessica Ennis-Hill gibi elit sporculara kadar çeşitlilik gösterdi.

Ortak tutku ve amaçtan güç alarak harekete geçen bu kitle, toplamda 12 milyon kilometreden fazla mesafe kat ederek sesini duyurdu ve niyetini tüm dünyaya hissettirdi.

Parley for the Oceans'ın Kurucusu ve CEO'su Cyrill Gutsch, geçen yılın rekor kıran etkinliğine dair, “Önce küçük, sonra giderek büyük ve daha da büyük dalgalar yarattık.” şeklinde tepki verdi. “Run For The Oceans, plastiğe karşı hareketimizin yeni bir boyutunu gösteriyor: Değişim için giderek güçlenen bir fırtına yaratıyoruz.”

adidas, ilk milyonluk koşu için kilometre başına Parley for the Oceans eğitim girişimlerine 1$ katkıda bulunarak toplam 1 milyon$ fon oluşturdu.

running-fw19-rfto-launch-appstorypreview-nextgen-image2-d

Gençleri güçlendirmek, Parley'nin denizlerdeki plastik kirliliğine ve okyanuslarımızı tehdit eden diğer sorunlara son verme yaklaşımının kilit kısmını oluşturuyor, hem de iyi bir amaca hizmet ediyor:

“Gençlerden oluşan, yeni bir aktivist neslin etki uyandırdığını görüyoruz." şeklinde açıklıyor Cyrill Gutsch. “Onlar yalnızca bizim geleceğimiz değil, daha şimdiden hareketimizin en iyi eğitmenleri, en iyi elçileri oldu. Ebeveynlerini, politikacıları eğitiyor ve medyayı yerel yolla kullanıyorlar. Gençler bizim en büyük umudumuz, çünkü tüm motivasyonların en güçlüsünden, hayatta kalma çabasından güç alıyorlar.

2018'de oluşturulan Run For The Oceans fonu, Parley öncülüğünde gençleri okyanusları koruma hareketinin bir parçası haline gelmeleri için teşvik etmeyi ve yetkilendirmeyi amaçlayan bir gençlik eğitim programını geliştirmek ve denizlerdeki plastik kirliliğine karşı mücadelede yerel merkez olarak okullar kurmak için kullanıldı.

Program, geleceği okyanusların sağlığına sıkı sıkıya bağlı bir adalar ülkesi olan Maldivler'de başladı. Maldivler Eğitim Bakanlığı, okullar ve yerel topluluklarla kurulan işbirlikleri, Parley Ocean School'un girişimlerini sınıflara, okyanusa dalma deneyimlerini ise yaklaşık 100.000 gence ve ailesine taşıyarak onların etraflarını çevreleyen sulardaki ekosistemin hassasiyeti konusundaki farkındalıklarını artırdı.

Bu yılın sonunda Parley, Maldivler'de 217 okulda okul içi bir müfredatı uygulamaya geçirmek ve okyanusları koruma çabalarına gençlerin katılımını teşvik etmek için Parley AIR İstasyonları kurmayı planlıyor.

running-fw19-rfto-launch-appstorypreview-nextgen-image3-d

2019'da adidas, Run For The Oceans aracılığıyla, Parley'nin ev sahipliği yapacağı, dünyadaki her öğrenciye açık olacak bir global gençlik aktivizmi platformunun gelişimine fon sağlayacak. adidas 8-16 Haziran tarihleri arasında koşulan her bir kilometre karşılığında Parley for the Oceans eğitim girişimlerine 1$ katkıda bulunacak ve üst limit 1,5 milyon$ dolar olacak.

Bu, Parley okul içi programlarını sürdürürken organizasyonun daha da geniş bir topluluğa ulaşmasına imkan tanıyacak dijital bir gençlik aktivizm platformu kurması anlamına geliyor.

Global platform için kayıtlar 8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü'nde açılacak. Bu platforma dünyanın dört bir yanından katılan gençler, eğitim alabilecekleri bir ortama erişim sağlayabilecek, kampanya için araçlara sahip olacak, etkinliklere ve workshoplara katılacak, değişim talep etmek ve yaratmak için gerekli rehberlik ve destek araçlarına ulaşacaklar.

“Herkesi yeni bir hayale, yeni bir vizyona davet ediyoruz.” diyor Cyrill Gutsch. “Hiçbirimiz bu hayali yeni bir gerçekliğe dönüştürmek, öncülük etmek, bozduğumuzu onarmak konusunda onlar kadar etkili değil. Gençlerimiz bir şeylerin ters gittiğini biliyor ve hissediyor. Onların içgüdüleri kendi geleceğimize karşı açtığımız savaşa son verecek güce sahip. Run For The Oceans'da attığın her adım, koşarken aldığın her nefes, sadece okyanuslar için."

Platforma kaydolmak için www.parley.tv sayfasını ziyaret et.

adidas / Haziran 2019