alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkIcons/Communication/USP/Cash-deliveryIcons/Communication/USP/Delivery-eveningIcons/Communication/USP/Delivery-same-dayIcons/Communication/USP/Delivery-storeusp-deliveryIcons/Communication/USP/Exchangeusp-free-returnsIcons/Communication/USP/Gift-cardIcons/Communication/USP/KlarnaIcons/Communication/USP/Salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexpandhamburgerhide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-shadowpausepin-smallpinplay-shadowplayplusprofilereloadsearchsharewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessenger-blackmessenger-colorpinterestruntastictwittervkwhatsappyahooyoutube
adidas
Training / Eylül 2019
Stefanos Tsitsipas

STEFANOS TSITSIPAS: YAPAMAYACAKLARINI YAPACAĞINA İNAN

Stefanos Tsitsipas, her neyi başarmak istiyorsan zihnini ona göre şekillendirmen gerektiğini söylüyor.

VRCT kampanyasına imza atan altı yaratıcı isimden biri olan ve yıldızı aniden parlayan tenisçi Stefanos Tsitsipas, İNANÇ kelimesini temsil etmeyi seçti. Daha fazlasını öğrenebilmek için sezon başında onunla bir araya geldik.

Tek elli, sıra dışı backhand stiliyle bilinen Tsitsipas'ın bu özelliği onun kim olduğunu özetliyor; o, biraz farklı biri. Dergiler, onun aykırı olduğunu söylüyor, belki de sadece onun gibi bir oyuncuya alışık değillerdir. YouTube kanalını izlerseniz kendi çektiği, güzel seyahat fotoğraflarıyla zenginleşen kamera sohbetleriyle karşılaşabilirsiniz; hem de tümü şaşırtıcı derecede yüksek prodüksiyon değeri taşıyor. Sokak ve portre fotoğrafçılığına odaklanan Instagram hesabına ise genellikle felsefi düşünceler eşlik ediyor. Onun son derece ilginç ve yaratıcı Z kuşağı dünyasına adım attığınızda, kendisinden tenisin yükselen yıldızı olarak söz edildiğini ve onun güçlü ve başarılı bir profesyonel olduğunu unutabilirsiniz. Ve o, geleceğin bir numarası olabileceğine inanıyor.

VRCT-SP_TSITSIPAS-02-IMG-O

İnanç olmazsa, parlak ışıklar altında, büyük kalabalıklar önünde, kendimi temsil ettiğim ve kendim için savaştığım bir noktada olamam; oraya ulaşamam.

VRCT-SP_TSITSIPAS-03-IMG-O

Tsitsipas, henüz 21 yaşında dünyada altıncı sıraya yerleşen, kariyeri ile tarihteki en yüksek puanı alan Yunan oyuncu. Profesyonel kariyeri de kendisi kadar genç. Çok daha fazlasını elde etmek için bolca zamanı var. O kolay biri; sahada sakin ve şakacı bir tarza sahip. Ama yapmak istedikleri konusunda son derece ciddi. “Önümde gerçekleştirilmeyi bekleyen çok sayıda hedefim var. Bu, sıralamada en üste çıkmak anlamına geliyor.


VRCT-SP_TSITSIPAS-04-IMG-O Büyük başarılara imza atmak, önemli turnuvalar kazanmak istiyorum.” diyor. İşte inancın devreye girdiği yer burası: "İnanç olmadan, parlak ışıklar altında, büyük kalabalıklar önünde, kendimi temsil ettiğim ve kendim için savaştığım bir noktada olamam; oraya ulaşamam.”

Tsitsipas için inanç, başarıya giden yolda bir süreç. Muhtemelen başarıyı görselleştirmeye ve dikkatini dağıtanları ortadan kaldırmaya odaklanan spor psikolojisinin temel prensiplerini biliyorsunuzdur; ama hiçbiri kendine inanmanın karşılığı değil. İnanç, güçlenen bir kas gibidir diyor ve şöyle devam ediyor: “Bence inanç, her gün uyandığınızda bir önceki günden daha iyi ve daha güçlü olabileceğinizi düşünmektir. Kendinize inancınız yoksa ve hayatınızın her günü bu tür bir bakış açısına sahip değilseniz tam anlamıyla ilerlemiyorsunuzdur.”


Kendinize inancınız yoksa ve hayatınızın her günü bu tür bir bakış açısına sahip değilseniz tam anlamıyla ilerlemiyorsunuzdur.

Onun bu konuda söyleyecek çok şeyi var: “İnanç veya amaç olmadan, benim için kovalanacak bir şey yok, savaşılacak bir şey yok. Her zaman daha fazlasını ve daha iyisini istiyorum.” Tsitsipas’ın istediklerini gerçekleştirene dek "miş gibi" yapmasına gerek yok. Kendine inancı o derece katıksız ki, attığı servisler kadar güçlü hissettiriyor. Ama kendine inanmadığı zamanlar hakkında konuşmaktan da kaçınmıyor. "Evet, kariyerimin başında, en başlarında, maçı aldığıma veya diğer oyuncular kadar yüksek bir potansiyelim olduğuna inanmadığım anlar oldu, çünkü henüz tecrübesizdim." diyor.

Her zaman daha fazlasını ve daha iyisini istiyorum.

Ve şöyle ekliyor: “Oyunumun gerçekten çok başarılı olabileceğine inandığım bir noktada değildim. Çünkü güvenim eksikti, oyunuma inancım yoktu. Zamanla inanmak zorunda olduğumu, haklarım için savaşmam gerektiğini ve oyunum için savaşmam gerektiğini fark ettim; hayatta kalmaya çalışır gibi. Her gün korta çıkıp maçta hayatta kalmak zorundasınız; düşüncelerinize ve rakibinize karşı hayatta kalmak zorundasınız.”

Çekimimiz esnasında hepsi tenis tutkunu olan tüm ailesi yanındaydı; annesi, babası ve üç küçük kardeşi. Annesi genç oyuncular dünya sıralamasında bir numarada yer almıştı, babası da antrenörüydü. Hepsi onun kendine inancının arkasındalar, olumsuz durumlarda yardıma hazırlar: “Büyük beklentiler, fazlasıyla baskı, uykusuz geceler, sayısız fedakarlıklar”.

Hiçbir şey kolay elde edilmiyor, değil mi? Tsitsipas, “Kendime inanmayı seçiyorum, çünkü her zaman bir şeylerin peşinde olan ve daima daha fazlası için savaşan bir insanım. Asla tatmin olmam." diyor.

Her gün korta çıkıp maçta hayatta kalmak zorundasınız; düşüncelerinize ve rakibinize karşı hayatta kalmak zorundasınız.

VRCT-SP_TSITSIPAS-05-IMG-OAtletizm geleneğinden esinlenerek VRCT ceketi kendini ifade aracı olarak tasarladık. Tercihini yap, özel arma ile hangi amaç için ayakta olduğunu göster. Sen neyi temsil ediyorsun?

Training / Eylül 2019
Stefanos Tsitsipas