alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkIcons/Communication/USP/Cash-deliveryIcons/Communication/USP/Delivery-eveningIcons/Communication/USP/Delivery-same-dayIcons/Communication/USP/Delivery-storeusp-deliveryIcons/Communication/USP/Exchangeusp-free-returnsIcons/Communication/USP/Gift-cardIcons/Communication/USP/KlarnaIcons/Communication/USP/Salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexpandhamburgerhide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-shadowpausepin-smallpinplay-shadowplayplusprofilereloadsearchsharewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessenger-blackmessenger-colorpinterestruntastictwittervkwhatsappyahooyoutube
adidas
/ Eylül 2019

PAULO DYBALA: HER ŞEYİNİ ORTAYA KOYDUĞUNDA PİŞMANLIĞA YER YOKTUR

Arjantinli yıldız futbolcu, başarının kolay ulaşılabilir görünmesini sağlıyor. Paulo Dybala, ona ulaşmak için nelerden vazgeçtiğini anlatıyor.

VRCT kampanyasının yaratıcılarından Paulo Dybala, ceket arması olarak FEDAKARLIĞI seçti. Arkasındaki hikayeyi dinlemek için onunla bir araya geldik.

Dybala’nın yeteneği üzerine konuşulduğunda ya da yazıldığında öne çıkan bir kelime var: “yaratıcılık”. O, sahada hiç beklenmedik anlarda fırsatlar yaratıyor, kimsenin fark etmediği bağlantıları görüyor. Avrupa'nın en değerli futbolcularından biri olan ve 'La Joya' yani 'Mücevher' adı ile anılan bir futbolcudan da bu beklenir. Bugün, Torino'daki bir çatı katında başka bir kelime üzerine konuşuyoruz ve futbolun başka bir boyutuna uzanıyoruz.

VRCT-SP_DYBALA-02-IMG-O

“Fedakarlık kelimesini seçtim, çünkü bu çocukluğumun çok önemli bir bölümünü tanımlıyor. Beni buraya taşıyan tüm süreci... Ve olduğum noktadan memnunum, bunu inkar edemem.” diyor. Dybala'nın acıları ve pişmanlıkları yok. “Annemle konuştuğumda hep söylediğimiz gibi, buraya gelmek için çok uğraştık. Zor zamanlardan ve güzel zamanlardan geçtik. Bu yüzden, daima çevremdekilerle, arkadaşlarımla, en yakın hissettiğim insanlarla birlikte tadını çıkarmaya çalışıyoruz.”

Şimdi zamanda bir yolculuğa çıkalım ve kaçırılan partilere ve tatillere, sabah 6'da başlayan günlere ve üç vardiyalı antrenmana uzanalım. Ve yaşamında iz bırakan, şu anda üzerinde çok fazla konuşmadığı bir olaya: Babası, Dybala 15 yaşındayken hastalanarak ölmüştü. Genç oyuncu, o günlerde ailesiyle birlikte olmak için transfer almış, daha sonra zor bir karar vererek 100 mil uzaklıktaki antrenman takımına geri dönmüştü.

“Fedakarlık kelimesini seçtim, çünkü bu çocukluğumun çok önemli bir bölümünü tanımlıyor. Beni buraya taşıyan tüm süreci..."

VRCT-SP_DYBALA-03-IMG-O

Bazen seçim yapmak zorunda kaldığım zamanlar oldu ve daima futbolu seçtim.

Fedakarlık gibi yetişkinliğe ait bir kavramı çocukluk anılarına uygulamaya çalışmak zordur, bilirsiniz. Dybala önce duraklıyor: “Küçük bir çocukken çok fazla fedakarlıkta bulunmanın benim için önemli olduğunu düşünüyorum. Tabii bunu o zamanlar fark etmemiş ya da belki de o şekilde adlandırmamış olabilirim. Ama çoğu zaman, ailem bana bunu hatırlatırdı… Şu an olduğum yere varacağımı hiç düşünmedim. Bazen seçim yapmak zorunda kaldığım zamanlar oldu ve daima futbolu seçtim."

Antrenman hep zordur, ama şimdi kesinlikle daha kolay, çünkü meyvelerini aldı ve ödüller gelmeye devam ediyor. Durum her zaman böyle değildi. Dybala geçmişte fark edilmek ve yıldız takımın dikkatini çekmek için çaba gösteren çocuklardan biriydi. Sadece birkaçı bir sonraki seviyeye geçebildi. Fedakarlığın sonuçları garanti değildi.

“İşte bu, ne istediğine karar vermek zorunda kaldığın zamandır. Gerçekten futbol oynamak ve tüm bunları bir kenara bırakmak mı istiyorsun, yoksa yeni şeyler keşfetmeye başladığın bir yaşta, arkadaşlarınla daha fazla zaman geçirmeyi mi tercih ediyorsun? Ben hayalimin futbol oynamak olduğunu hep biliyordum. Başarılı olsam da olmasam da, neler olabileceğini gerçekten bilmeksizin... Ama dediğim gibi, istediğim buydu." diyor. “Arkadaşlarla dışarı çıkmak, kolay bir seçimdi. Çünkü fedakarlık gerektirmiyordu. Bu kelimeyi işte bu yüzden seçtim.”

VRCT-SP_DYBALA-04-IMG-O

Bence fedakarlık yaparsan kendinle barışık olursun, çünkü her şey yolunda gitmese bile her şeyini ortaya koyduğunu bilirsin.

Ve tüm fedakarlıkların bir karşılığı yoktur, ama bu onların değersiz olduğu anlamına gelmez. İstedikleri standartlara ulaşmayan arkadaşlarını hatırlatan Dybala, “Bütün bu fedakarlıkları yapan ve başarıya ulaşamayan pek çok insan var. Ama bence fedakarlık yaparsan kendinle barışık olursun, çünkü her şey yolunda gitmese bile her şeyini ortaya koyduğunu bilirsin.

VRCT-SP_DYBALA-05-IMG-O

Belki bir hedefin var, fedakarlık gerektiren bir şey. Dybala, geride bırakman gereken ne olursa olsun risk al, diyor. “Hayallerinin peşine düşerek belirli şeyleri feda etmek veya olmak istediğin yere ulaşmak, çok önemlidir. Çünkü belli fedakarlıklar yaptığında, sonucun her zaman negatiften daha olumlu olduğunu düşünüyorum. ”

VRCT-SP_DYBALA-06-IMG-O

Atletizm geleneğinden esinlenerek VRCT ceketi kendini ifade aracı olarak tasarladık. Tercihini yap, özel arma ile hangi amaç için ayakta olduğunu göster. gaSen neyi temsil ediyorsun?

/ Eylül 2019