BÜYÜK RESME BAK

Dünyaca ünlü fotoğrafçı Keith Ladzinski, fotoğraf çekimleri, sürdürülebilir seçimleri ve yeni TERREX Free Hiker Parley ile gücü eline alıyor.

İster Güney Afrika'daki kaya tırmanışçılarını fotoğraflamak için bir dağa tırmansın, ister Antarktika'da nesli tükenmekte olan Gentoo penguenlerini karelerine taşısın, isterse kaykaycıları fotoğraflamak için şehrin en iyi noktalarını araştırsın, Keith Ladzinski açık havada olmanın ve doğanın gücüyle zihinsel olarak canlanmanın ne demek olduğunu çok iyi biliyor.

Son derece yetenekli olan ve dünyaca tanınan fotoğrafçı, düzenli olarak National Geographic için çalışıyor ve haftanın çoğunu dışarıda geçiriyor. Keith, doğa yürüyüşü yapma ve açık havada zaman geçirmenin beden ve ruh sağlığına getirdiği faydaları biliyor ve bunun en büyük savunucularından biri. "Bu ilkel bir ihtiyaç. Medeniyet geliştikçe kapalı mekanlarda daha fazla zaman geçirmeye başladık; ceplerimizdeki akıllı telefonlardan şehrin hiç susmayan gürültüsüne ve trafiğine kadar dikkati dağıtacak her türlü unsurla çevrili olduğumuz bir atmosferde yaşıyoruz. Bunu zaman zaman susturmak ve odağı dışarıdan içeriye taşımak önemli.” diyor.

Keith Ladzinski resim altı yazısı

SÖZSÜZ HİKAYELER

Keith, işini yapmak için insan yerleşimlerinin ve medeniyetin tuzaklarından uzakta, ücra yerlere ulaşmak için büyük çaba sarf ediyor. “Yürümek hem kaslarım hem de yaratıcılığım için harika bir egzersiz. Ama aynı zamanda, iyi bir fotoğraf elde etmek için bir dağın tepesine tırmanmışsam, o fotoğrafı hak etmişimdir, orada bir emekten söz edebiliriz ve bu beni mutlu ediyor.” diyor. Yaşadığı yer olan Boulder, Colorado'da olduğunda bile, dışarıya çıkmak için zaman ayırıyor. “Bu benim için önemli. Bisiklet sürüyorum, yürüyüşe çıkıyorum ve köpeğimi gezdiriyorum. Eğlence fotoğrafçılığı da yapıyorum, çünkü bu benim için dışarıya çıkmak ve temiz hava almak için bir araç oluyor.”


outdoor-ss20-free-hiker-parley-lansman-hikaye-sayfası-görsel2-d-v2 

Ancak en büyük dileği, çektiği fotoğrafların insanları etkilemesi, onları yaşamlarında gerçek bir değişiklik yapmaya ve konfor alanlarından çıkmaya motive etmesi. “Çektiğim bir fotoğrafın bir insanı başka bir yeri görmeye, dışarıda daha fazla zaman geçirmeye teşvik ettiğini ya da sadece belirli bir konuda motive ettiğini duymak, benim için büyük bir övünç kaynağı. Fotoğrafçılık bunu yapacak güce sahip; çünkü yazılar olmadan da sana hikayeler anlatabilir, seni hiç gitmediğin yerlere götürebilir ve orada neler olduğunu gösterebilir.” Keith, gezegendeki en inanılmaz yerlere ve vahşi yaşamlara tanık olacak kadar şanslıydı ve sosyal medya hesaplarında yapılacak küçük bir gezinti, fotoğraflarının çok sayıda insanı harekete geçirdiğini gösterebilir. Keith "Hobime tutkuyla bağlanarak bunu bir şekilde mesleğime dönüştürdüğüm için adeta bana piyango vurduğunu hissediyorum. Kapanıp sessiz bir alan yaratabildiğim için fotoğraf benim için bir terapi gibi.” diyor. 


Outdoor denince, özgürlüğü, sınırsız coğrafyaları düşünüyorum. Burası zihnimi temizlediğim ve yaratıcılığımı aradığım yer.

Çevrenin kırılganlığı Keith’in çalışmasında esas olan ve hiç değişmeyen bir tema. İklim krizinden aşırı avlanmaya ve plastik kirliliğinin yarattığı yıkıma uzanarak “Tehlike altında bir ekosistem varsa veya tek kullanımlık plastiklerin verdiği zararı görüyorsam, bu bilgiyi insanlara yaymak istiyorum. İnsanların yaşamlarında küçük değişiklikler yapabileceklerini fark etmelerini istiyorum, ki bu da gezegen üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak. En büyük tavsiyemi sorarsanız her ne pahasına olursa olsun tek kullanımlık plastiklerden kaçınmak derim. Bunu arka arkaya beş kez söyleyebilirim." diyor.


Fotoğrafçılığın gezegeni koruma ve farkındalık yaratma konusunda büyük bir rolü olduğuna inanıyor. “İkonik bir görüntü sayesinde hatırladığın tarihi anları düşün. Bazen bakılması en zor kareler, zihnimize en çabuk etki edenlerdir. Şok etkisi yaratırlar."

“Artık cebimizde her an bir kamera taşıdığımız için, fotoğraflara her zamankinden daha fazla bakıyoruz. Sosyal medyada gezinerek zaman öldürüyoruz ve birçok konuda daha geniş bir farkındalığa ulaşıyoruz. Fotoğrafın, seni durdurma, düşünmeni ve bir şeyleri yeniden gözden geçirmeni sağlama gücü var.”

outdoor-ss20-free-hiker-parley-lansman-hikaye-sayfası-görsel3-d

Keith Ladzinski resim altı yazısı


 En büyük tavsiyemi sorarsanız her ne pahasına olursa olsun tek kullanımlık plastiklerden kaçınmak derim.

 

Keith, insanların dünyaya verdiği zarara tanık olmasına rağmen umudunu korumakta zorlanıyor mu? “Ücra yerlerde kirliliğin seni yok edebilecek derecede, şok edici boyutlara ulaştığını gördüm, ancak yine de iyimserim ve bir şeylerin doğru yönde ilerlediğini hissediyorum. Oradan yükselen gerçekten güçlü sesler var ve bu mesajın bir parçası olmak için elimden geleni yapmak istiyorum. Bu bir sorumluluk. Sürdürülebilirlik hakkında yükselen farkındalık çok olumlu ve meseleyi ileri taşımanın tek yolu.”

Bu bakış açısıyla Keith, adidas TERREX'in yeni Free Hiker Parley'nin ürün tasarımında geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanmak için yaptığı çalışmaları destekliyor. “Parley markası çok ileri görüşlü bir fikir; ilk duyduğumda büyük heyecan duymuştum. Seyahatlerimde her zaman plajlarda ve kıyı şeritlerinde yıkanmış okyanus atıkları görüyorum, bu yüzden onları yeniden kullanıma sokabilmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Gezegende neredeyse sekiz milyar insan yaşıyor, çok fazla atık üretiyoruz ve bu ciddi boyutta karbon ayak izi yaratıyor. Zorlu bir savaşımız var, bu yüzden de halihazırda üretilmiş malzemeleri faydalı şeylere yeniden entegre etmek için atacağımız her adım gerçekten anlamlı. İleriye gitmek daha da gerekli olacak.”


ŞEHİRDE OUTDOOR HAYATI

Doğada ne kadar çok zaman geçirirsek, o kadar çok faydasını görür ve onu o kadar çok korumak isteriz. Ama Keith, açık havada olmanın faydalarını almak için mutlaka uzak bir yerde yaşamak gerektiğine inanmıyor, sadece bakış açısını biraz değiştirmek gerektiğini düşünüyor. “Outdoor denince herkes vahşi doğada olmak gerektiğini düşünüyor, ama şehirde yaşıyorsan parklara ve açık alanlara giderek de türlü maceralar yaşayabilirsin. İnsanları bunu aramaya teşvik ediyorum, çünkü inanılmaz şekilde zihni temizliyor. Yürüyüşe çık, koş; doğada daha fazla zaman geçirmek istersen ve böyle bir şansın olursa, hafta sonlarını veya tatillerini buna ayır.”

Etiketler
adidas