Spor Ayakkabılarının Şeklini Nasıl Korursun?

Tüm spor ayakkabı tutkunları, favori ayakkabılarının iyi durumda kalmasını sağlamak için onlara iyi bakmaları gerektiğini bilir. Spor ayakkabılarının şeklini kaybetmemesi için basit önerilerimizden oluşan kılavuzumuza göz atmanı öneririz.

Talimatlar

Aşağıdaki yapılması ve yapılmaması gerekenler listesinden yararlanarak spor ayakkabılarına iyi bak.

Yapılması Gerekenler:

 • Farklı spor ayakkabılar giy: Bazılarını daha çok beğenerek giydiğini biliyoruz, ancak düzenli olarak farklı ayakkabılar giyerek tüm ayakkabılarının iyi durumda kalmasını sağlayabilirsin.
 • Ayakkabı çekecek ve bağcıklarına özen göster. Hayatı yoğun biçimde yaşamanın ne demek olduğunu çok iyi biliyoruz. Ancak ayakkabılarını giyip çıkarırken ayırabileceğin ekstra birkaç dakika ile ayakkabıların çok daha uzun süre dayanıklılığını koruyabilir. Ayakkabılarının bağcıklarını çözdüğünden emin ol. Ayakkabılarını giyip çıkarırken çekecek kullan. Bu, topuk şeklinin zarar görmesini önler.
 • Ayakkabı kalıbı ile güvenli bir şekilde sakla: Spor ayakkabılarının burun kısmı, uygun desteğe sahip değilse kırılabilir. Spor ayakkabılarını muhafaza ederken burun kısmının maksimum desteğe sahip olması için ayakkabı kalıbı kullanabilirsin.
 • Ayakkabılarını temiz tut: En iyi durumda kalmalarını sağlamak için ayakkabılarını düzenli olarak temizle.

Yapılmaması Gerekenler:

 • Ayakkabılarını topuğuna basarak çıkarma: Ayakkabılarını bir çırpıda çıkarıp hayatına devam etmeyi isteyebilirsin. Ancak çıkarmadan önce bağcıklarını çözersen onlara daha fazla değer vermiş olursun.
 • Ayakkabılarını üst üste koyup sıkıştırma: Spor ayakkabılarını, zarar görmelerini engellemek için sıkışık olmayan, özel bir alanda muhafaza etmelisin.
 • Başka bir ipucu:

  Ayakkabı kutusu kullan: Ayakkabılarını gerçekten seviyorsan onları orijinal kutusunda sakla. Bu, spor ayakkabılarını koruyacak ve iyi durumda kalmalarını sağlacaktır. Ayakkabı kalıbı ise burun kısmının zarar görmesini engeller.

  Artık spor ayakkabılarına nasıl iyi bakacağını bidiğine göre şimdi onları sergileme zamanı! Farklı bir görünüm istersen yeni bir çift ayakkabı için buraya göz atabilirsin. Ayakkabı satın almak için tıkla.