Kramponlarını Nasıl Bağlamalısın?

Maç boyunca çözülmeden ayağını en iyi şekilde kavramasını ve sakatlıklardan korunmanı sağlamak için kramponlarını en iyi nasıl bağlanacağını bilmen çok önemlidir.

 

Kendin için en uygun krampon veya futbol ayakkabısını bulmuş olsan bile, sahaya çıkmadan önce bağcıklarını kontrol etmelisin. İpuçlarından yararlanarak onları en iyi şekilde bağla ve yalnızca oyuna odaklanarak kazanmaya hazır ol.

 

Bağcık Bağlama Talimatları

Oyuna daha iyi odaklanabilmek için kramponlarını en iyi şekilde bağlamanı sağlayacak aşağıdaki ipuçlarımızı okuyabilirsin.

Yapılması Gerekenler:

  1. Bağcıkları geçir: İkincisinden sonuncusuna kadar, bağcıkları ayakkabındaki tüm deliklerden geçirmelisin.
  2. Son iki deliği aynı tarafa geçir: Her iki ayakkabının en üst kısmında bulunan delikler, maç sırasında ayaklarının ayakkabı içerisinde daha iyi sabitlenmesi için tasarlanmıştır. Bağcıkları son ayakkabı deliğinden içe bakacak şekilde geçirerek ilmek oluştur. Ayaklarının kaymasını önlemek için bu içe doğru ilmeği kullan.
  3. Bağcıkları çapraz hale getir: Bağcıklarını çapraz yapıp birini diğerinin altından ve arasından (veya üstünden ve arasından) geçirip çekerek bağlamaya başla. Sıkıca çek.
  4. Fazlalıkları düğümle: Bağcıklar uzunsa fazla bağcıkları ayak kemerinin altından geçirerek ayağına sar ve sıkıca çek.
  5. Bağcıklarını bağla: Bağcıkları her zamanki gibi iki kez düğümle.
  6. Fazlalıkları ayakkabının içine sok: Fazla bağcıkları, ayakkabının üstünden içeri doğru, bileklerinin arasına ve ayakkabının yanına sıkıştır.

Yapılmaması Gerekenler:

  • Bağcıkları gevşek biçimde bağlama: Gevşek bağcıklarla koşmak, kendini yaralamanın en kolay yollarından biridir. Maça çıkmadan, bağcıklarının gevşek bağlanmadığından veya sarkan uçlar olmadığından emin ol.
  • Herhangi bir yeri yırtılmış bağcıkları kullanma: Bağcıklar, herhangi bir yerinin yırtık olması durumunda, çekildiğinde veya üzerine basıldığında kolayca kopabilirler. Ayaklarla oynanan bir oyun sırasında bağcıklarının kopmasını istemezsin; bu nedenle iyi durumda olduklarından emin ol. Böylece gözün ayaklarında değil hedefinde olur.

 

Kramponlarının iyi durumda kalması için birkaç ipucu daha:

 

Kısa Bağcıklar: Bağcıklar farklı uzunluklarda mevcuttur. Kramponlarındaki uzun bağcıkları bağlamakta zorlanıyorsan ya da bu durum koşmanı zorlaştırıyorsa daha kısa bağcıklar edinebilirsin.

Farklı biçimde bağla: Bazen insanlar fazla bağcıkları ayak kemerlerinin etrafına sardıklarında gerginlik hissederler. Eğer bağcıkları bu şekilde sarmak zor geliyorsa fazla bağcıkları kramponun topuğunun altından sarmayı dene.

 

Ayakların rahat olduğunda ve bağcıklar doğru şekilde bağlandığında, son zorluğun üstesinden gelme zamanı gelmiş demektir. Artık senin mücadelen başlıyor. Şimdi adidas krampon satın al.