Basketbol Ayakkabılarının Zemini Daha İyi Kavramasını Nasıl Sağlarsın?

Basketbol ayakkabılarının zemini daha iyi kavramasını sağlamak oyunun kaderini değiştirebilir. Yeri kavrayan ayakkabılar, zemin tutuşu ve dengeyi arttırarak sahada daha hızlı hareket etmeni sağlar.

 

Ayakkabı tabanlarının zemini daha iyi kavrayabilmesi için kılavuzumuza göz at ve sahanın yıldızı olmaya hazır ol.

Temizlik Talimatları

Basketbol ayakkabılarının tabanı kayganlaşmaya başladığında aşağıdaki yapılması ve yapılmaması gerekenler listesi ile performansını geliştirebilirsin.

Yapılması Gerekenler:

  • Fazla kir ve taşları silkele: Açık alanda basketbol oynamayı seviyorsan ayakkabı tabanındaki oluklara taş takılması son derece doğaldır. Bir kürdan ile ayakkabına sıkışmış taşları çıkarabilirsin.
  • Sabunlu suyla hafifçe yıka: Çevre dostu bir çamaşır deterjanını biraz ılık su ile karıştırarak ayakkabını nazikçe temizle. Yumuşak bir fırça veya eski bir diş fırçası ile ayakkabının tabanını hafifçe fırçala.
  • İyice durula: Ilık suya batırılmış bir temizlik bezi ile ayakkabındaki fazla deterjanı durula.
  • Nazikçe kurula: Temiz bir havlu (bez veya kağıt) ile ayakkabının tabanını nazikçe kurula.

Yapılmaması Gerekenler:

  • Çamaşır makinesi kullanma: Çamaşır makinesinde yıkamak, ayakkabılarının şeklinin ve renginin değişmesine neden olabilir.
  • Kurutucu veya ısıtıcı kullanma: Kauçuk ısıyla şekil değiştirebilir. Bu nedenle ayakkabılarını riske atma ve onları her zaman oda sıcaklığında kurut.
  • Kimyasal temizleyici veya çamaşır suyu kullanma: Yoğun içeriğe sahip temizlik ürünleri, ayakkabılarını kurutabilir ve tabanlarının çatlamasına neden olabilir.
  • Üst kısmını veya orta tabanı fırçalama: Ayakkabıların üst kısımları, narin ve çoğu zaman örgü benzeri malzemelerden üretilir. Diş fırçasıyla fırçalamak bile bu malzemeye zarar verebilir.
  • Ayakkabında sabun bırakma: Ayakkabından temizlik ürünlerinin (deterjan veya sabun) arındırıldığından emin olmalısın. Aksi takdirde kaygan olabilir ve yaralanma riskini artırabilir.
  • Yumuşatıcı veya kokulu deterjan kullanma Bu tip temizlik ürünleri, tabanlar temizlendikten sonra bile yağlı bir kalıntı bırakarak zemin tutuşunu azaltabilir.

 

Aşağıda basketbol ayakkabılarını temiz tutmaya ve zemini daha iyi kavramasını sağlamaya yönelik daha fazla ipucu bulabilirsin.

 

Beyaz Taban: Basketbol ayakkabılarının tabanı beyaz renkse tabanı sabunlu su karışımına çok az diş macunu ilave ederek temizle. Böylece daha parlak olacaktır.

Yağ Lekeleri: Eğer yağa basarsan mümkün olan en kısa sürede kağıt havlu ile tabanı kurulamalı veya bebek pudrası kullanarak yağın dışarı çıkmasını sağlamalısın.

 

Basketbol ayakkabıların temizlendikten sonra ışıl ışıl parlayacak ve zemini harika biçimde kavrayacaktır. Artık sahaya çıkıp rekabeti kendi lehine çevirebilirsin. Daha fazla desteğe ihtiyacın varsa yeni bir çift almayı da düşünebilirsin. Buraya tıklayarak hemen basketbol ayakkabısı satın al.