FUTURECRAFT.STRUNG

Üst limitleri keşfet: Ayakkabı üretim biçimimizi değiştiren, yeni tekstil inovasyonuyla tanış.

By Fionn Corcoran-Tadd , Benjamin Kleiman, Clemens Dyckmans, Ian Hennebery.

BİR MALZEME DEVRİMİ 

Şirket olarak, optimum ayakkabı performansı için hiç durmadan çabalıyoruz. Bunu başarmak için malzemelerimizden en iyi şekilde yararlanmamız gerekiyor. Her iplikten daha fazlasını elde ettiğimiz ve performansı görünmez şekilde artırarak tüketicilerimize "sessizce hizmet eden" ürünler paylaşmayı seviyoruz; böylece sporcularımız sadece spora odaklanabiliyorlar. 

Endüstride bir ilke imza atan ve her bir ipliğin istediğimiz şekilde milimetrik yerleşimi için sporcu verilerini girmemizi sağlayan tekstil ve üretim süreci STRUNG'u tam da bu nedenle geliştirdik. Her ipliği özel performans bölgeleri ve özellikleri ile tek bir yapıya yerleştiren STRUNG robotu, seçtiğimiz tasarımı göndermeden önce, yazılımda farklı tasarımları test etmemize olanak tanıyor. İki yıla uzanan adidas dahili geliştirmesinin ardından bu süreci hızlandırmaya karar verdik ve uzun dönem tasarım ortaklığı için öncü bir dijital tasarım stüdyosu olan Kram/Weisshaar ile işbirliğine gittik. Sonuç: Destek, esneklik ve nefes alabilirliği tek bir malzemenin içinde harmanlayarak sunan hafif bir üst yüzey. 

KONSEPTE DAİR

FUTURECRAFT.STRUNG, STRUNG’un kapasitesini ortaya koymak üzere tasarlanan ilk ürün konsepti. Spesifik bir koşucu profili için, tamamen veriye dayalı bir ayakkabı olma özelliğiyle sektörde bir ilk. 2022'nin başlarında tanıtılması hedeflenen ilk STRUNG ayakkabı, farklı bir koşucu profilini hedef alacak. Konsept ayakkabı, hızlı kısa mesafe koşusunda yeni bir deneyim ve his sunmak için tasarlandı. Belirli bir koşu türünde uzman iki adidas koşucu profili belirlendi ve hareket kontrol teknolojisi ve sürekli geri bildirimlerle ürün geliştirme süreci desteklendi. 

STRUNG üst yüzey, minimum malzeme kullanımıyla dikişsiz, hafif bir koza gibi ayağı sarar. Milimetrik uyum ve destek, topuk, orta taban ve burun kısmında kullanılan daha güçlü kırmızı iplikler sayesinde topuğu sabitleyerek kaymayı engellemeye yardımcı olur. Burun kısmı ise yumuşak sarı ipliklerle esneklik sunar. Orta taban, şimdiye kadar ürettiğimiz en radikal ADIDAS 4D kafes tasarımına sahiptir ve yeni şekli ile burun basarak koşan koşuculara hitap eder. Ağırlığı azaltmak için küçültülen topuk kısmı ve kauçuk dış taban, hızlı koşularda zemin tutuşunu desteklemek için özel olarak şekillendirilmiştir. 

SHOT_3

ROAD AHEAD

STRUNG, sporcuların tasarımcılar, mühendisler ve spor bilimcileri ile çalışma şeklini dönüştürme potansiyeline sahip. Sonuçta birden çok spora hizmet eden, kategoriler arası bir platform oluşturma hedefiyle yola çıktık; ilk adımı koşu ile attık, ama bu sadece başlangıç. Bu teknolojiyi geliştirme sürecinin henüz ilk aşamalarında oluşumuz, çok heyecan verici. Prototip testi, bundan sonraki aşamaların temelini oluşturacak, ama tüketicilerin ve sporcuların bundan sonra ne istedikleri ve değişen ihtiyaçları, bizim için sürecin en önemli kısmını oluşturacak. 

Teknoloji harika şeyler başarabilir, ancak doğru adımlar ancak insan müdahalesi ile atılabilir. Şu ana kadarki STRUNG yolculuğunda bize rehberlik eden bu açık yaklaşım oldu ve aynı yaklaşımın önümüzde uzanan yolda da bize yardımcı olacağına inanıyoruz.

STRUNG, farklı uzmanlıklara sahip bir adidas ekibi tarafından geliştiriliyor: Andrea Nieto, Fionn Corcoran-Tadd & Matteo Padovani (tasarım), Benjamin Kleiman, Elise Hall ve Thomas Feix (mühendislik), Clemens Dyckmans, James Tarrier ve Nicholas Groeneweg (teknoloji yaratımı), Ian Hennebery, Fano Razafindrakoto, Reuben Bligh, Korbinian Berner (ayakkabı geliştirme), Tom Elvidge (Spor Bilimi), Grace Chang (malzeme), Steve Brimble (inovasyon yönetimi), Miriam Eirich (maliyet) ve Christoph Walter (test), Mario Pörner (tech), Clemens Weisshaar ve Reed Kram (Kram/Weisshaar).

SHOT_5

Etiketler
adidas