VAR GÜCÜNLE İLERLE. SINIRLARINI ZORLA. UZUN MESAFELER KAT ET. BU, BAŞLANGIÇ ÇİZGİSİNE UZANAN, FARKLI BİR YARIŞ.

Yarış sezonu yaklaşıyor. Hedefimize ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Koşu tempomuzu hızlandırmak için önemli bir dönem. Natasha, performansını sonuna kadar zorladığı bu dönemde motivasyonunu nasıl koruduğunu anlatıyor.

NATASHA İLE TANIŞ

Natasha, eski atletlerden. Şimdi ise bir fitness modeli olarak yaptığı işe özgün ve güçlü bir imaj kazandırıyor, hem de dünya çapında. Ona koşu hakkında sorular sorduk ve yarıştan önce yoğunlaştırdığı antrenmanların üstesinden nasıl geldiğini anlatmasını istedik.

İÇİNDEN ANTRENMAN YAPMAK GELMEDİĞİ ZAMANLAR İÇİN NE GİBİ TÜYOLAR VEREBİLİRSİN?

Hiç bitmeyen bir hikaye! Haha, birkaç yıl önce bir arkadaşım "Antrenman yapmak diş fırçalamak gibidir, asla dişini fırçalamadan evden çıkmak istemezsin." demişti ve bu laftan çok etkilenmiştim. Fitness'a da aynı mantıkla yaklaşmak zorundayız. Spor hayatının öyle önemli bir kısmı haline gelmeli ki araya sıkıştırdığımız bir şey değil, yapmadan edemeyeceğimiz bir şey olmalı.

Gün içinde fiziksel olarak en enerjik, en verimli ve motive hissettiğin zamanı tespit et. Ben sabahları öyle hissediyorum. Benim antrenman ile ilgili bir mottom var: “10 OLMADAN BİTİR ŞU İŞİ” çünkü BİLİYORUM ki eğer sabah kalkar kalkmaz, güne başlamadan, yapılacak işler, görevler, beklenmedik terslikler, açlık, istekler ve YAŞAM önüme engeller çıkarmadan önce, ilk iş spor yapmazsam hiç yapamayacağım.


training-fw19-sporcu-sutyeni-tayt-hikaye-sayfasi-görsel-portre-eylul

Kendime antrenman yapmaya karar verdiğim için hiçbir zaman pişman olmadığımı hatırlatırım. İşin en zor kısmı antrenman yapmak değil, kapıdan çıkmaktır. Yanında DAİMA antrenman kıyafetlerini bulundurarak kendini bahaneleri ortadan kaldırmaya hazır hale getir ve antrenman için sarf edeceğin efordan ziyade antrenmanın üzerinde bırakacağı etkiyi düşün. O başarı hissine ve duyduğun gurura odaklan.

Ruh halini kontrol et. Ben buna mod çalışması diyorum. Her ne kadar genel bir rutinim olsa da antrenmanlarımı döngüsel olarak değiştiriyorum; her zaman ilk olarak zihinsel ve duygusal olarak neye ihtiyacım olduğunu anlamaya çalışıyorum. Mutlu muyum? Üzgün müyüm? Kaygılı mıyım? Enerjik miyim? Farklı antrenmanlar beynin ve duyguların farklı kısımlarını çalıştırır. Bu sebeple kendine "Bugün neye ihtiyacım var?" diye sormak ve hangi antrenmanın (ör. koşu, yoga, ağırlık çalışma, boks, spinning vs.) duygusal anlamda sana en çok katkı sağlayacağına karar vermek ÇOK ÖNEMLİDİR! Bir antrenmandan GERÇEK ihtiyacını karşılamamış olduğunu hissederek ayrılmak kadar kötü bir şey yoktur. Benim deneyimlediğim şekliyle bunun sebebi, vücudumuzun ve zihnimizin yapmamıza gerçekten "ihtiyaç duyduğu" antrenman programını yapmayıp "yapmamız gerektiğini düşündüğümüz" antrenman programını uygulamış olmamızdır.

O yüzden esnek ol ve anlık davran. Vücudunun ve zihninin o gün ihtiyaç duyduğuyla uyumlu bir antrenman yaptığında antrenman yapmak zorunda olma baskısını hissetmediğini görecek, kendiliğinden yapmak İSTEYECEKSİN; çünkü o zaman antrenman bir angarya olmaktan çıkıp terapi ve rahatlama gibi gelecek.

training-fw19-bras-and-tights-story-page-image-landscape-1-sep

Koşmayı seviyorum, çünkü zihnini boşaltarak bir engel olmadan düşünmeni sağlıyor ve koşu, dünyayla daha gerçek bir yerden bağ kurmanın bir yolu. Dünyayı gerçek anlamda içine çekmeni, görmeni, ayaklarının altında hissetmeni sağlıyor.


KENDİNE ÖZEL ANTRENMANLARIN YA DA YÖNTEMLERİN VAR MI?

Yavaş ve hızlı kasılan kaslarımı sağlıklı bir dengede tutmak için genelde mesafe ve hız koşusunun bir karışımını uyguluyorum. Hız koşularına odaklandığım günlerde, çabuk kasılan kasları uyandırmak için birkaç drill egzersiziyle ısınıyorum. TÜM koşulardan, özellikle de yüksek tempolu antrenmanlardan önce yapılması gereken hızlı ve kolay ısınma antrenmanı, dizleri yükseğe çektiğin 'high-knees' hareketinin, ayaklarını kalçaya çektiğin 'butt-kick' hareketinin ve 'lunge'ların bir kombinasyonudur. Ben aşağı ve geriye 30-40 metre kadar giderek arka arkaya üç seri set yaparım. Bu kombinasyon, kalça kasları, karın bölgesi, basenler, ön ve arka bacak kasları, baldırlar, yani yüksek tempolu koşularda sakatlanmamak ve hızlı tepki vermek için ateşlemen gerekecek tüm bölgeleri harekete geçirir. Ve her zaman ama her zaman, spor öncesi ve sonrası seri esneme hareketleri yap. Bu sayede iyi bir performans sergilemekle kalmaz, daha iyi toparlanırsın.training-fw19-sporcu-sutyeni-tayt-hikaye-sayfasi-görsel-arazi-2-eylul

Bence herhangi bir rutini hala ilginç kılmanın anahtarı merak etmeye devam etmektir. Sağa döneceğime sola dönsem ne olur? Bu sokak nereye çıkıyor? Acaba bu sefer daha hızlı koşabilir miyim? Bir sokağı hızlı, bir sokağı yavaş koşsam nasıl olur?


AYNI YERDEYKEN HER ANTRENMANINA BİR YENİLİK KATMAK İÇİN NELER YAPARSIN?

Bence herhangi bir rutini hala ilginç kılmanın anahtarı merak etmeye devam etmektir. Sağa döneceğime sola dönsem ne olur? Bu sokak nereye çıkıyor? Acaba bu sefer daha hızlı koşabilir miyim? Bir sokağı hızlı, bir sokağı yavaş koşsam nasıl olur? Belki bugün karın kaslarımı da işin içine katmaya ya da formuma daha bilinçli yaklaşmaya odaklanırım gibi...

Kendimi zorlamayı sevdiğim yöntemlerden biri kulaklıksız koşmak. Bunu bir kere istemeden yapmıştım, çünkü seyahatteydim ve kulaklıklarımı unutmuştum. İlk etapta kaygı duydum ve "Beni bu acıdan ne uzaklaştırır?" diye düşündüm. Hahaha,” ama keşfettiğim şey gerçekten çok sevindiriciydi. Kulağımı dışarı vermektense içeri çevirdim... Nefesime odaklandım. Yoga'da nefesini hareketlerine uyumlandırmak gibi. Sadece nefesimi dinledim, onunla bir oldum ve ritmini takip ettim. Kuşların cıvıltısını, rüzgarın sesini duymaya başladım. Sanki duyularım açılmış gibiydi. Dikkatimi başka yöne çeken, bu sefer müzik değil, beni çevreleyen dünya oldu. Kesinlikle kulaklıklarla kendini izole etmek kadar kolay değildi, ancak ödülü büyüktü.


STRONGER FOR IT SPORCU SÜTYENİNİ NASIL BULDUN?

Bu sporcu sütyeninin hareketlerini kısıtlamadan destek vermesini seviyorum. Kumaşı da ipeksi olduğu kadar dayanıklı bir dokuya sahip. Askıların ayarlanabilir olmasını seviyorum; çapraz tasarımı koşu sırasında askıların kaymasını engelliyor. Askıların kayması benim en rahatsız olduğum konu.
STRONGER FOR IT SPORCU SÜTYENİNİ SATIN ALHOW WE DO TAYTI BEĞENDİN Mİ?

Bu tayt, yağ kadar pürüzsüz. Vücudumu tam doğru yerlerde desteklemeyecek kadar sıkı ve hareketlerimi hiç kısıtlamayacak kadar da esnek.
HOW WE DO TAYTI SATIN AL

blog.tags
adidas