CURATED BY GIRLS: FEMİNENLİĞİN SANAT DÜNYASINDAKİ ÖNCÜLERİ

Curated by GIRLS, sanat dünyasına yeni adım atan kadınlarla dijital paylaşımlarda bulunarak ve sergi duvarlarını kaplayarak erkeklerin baskın olduğu bir ortama kapsayıcı bir bakış açısı getiriyor.

originals-ss20-superstar-drop2-curated-hikaye-blog-ikinci-1-tümü

Günümüzün sanat dünyasında, kalıcı koleksiyonlarda ismi geçen sanatçıların %87'sini erkekler oluşturuyor; Curated by GIRLS'ün ardındaki, tamamıyla kadınlardan oluşan ekip bu ortama eşitlik getirmeye hazır. Dijital platformları ve uluslararası sergileri arasında, Kurucu ve CEO Laetitia Duveau ve ekibini oluşturan Igliona Duveau, Florentine Schlüter ve Soul Suleiman, kadın sanatçılara eserlerini hem online platformda hem de gerçek yaşamda sergilemeleri için bir alan tanıyor. “Burada amaç sevgiyi ve pozitifliği yaymak, sanatçılara ve insanlara güç vermek ve feminenliği farklı bir bakış açısı sergilemek.” diyor Laetitia.

Biz dört kadınız, ama bu çabaya emek veren diğer herkesle birlikte çok daha büyük bir topluluğuz. Bizimle aynı bakış açısını paylaşan herkes, bu amaca katkıda bulunuyor. —Laetitia Duveau


originals-ss20-superstar-drop2-seçki-hikaye-blog-ikinci-2-tümü

POZİTİFLİK GÜÇ VERİR

Sanat camiasının homojen yapısına rest çeken bu küçük ölçekli sanatçılar kolektifi, bu memnuniyetsizliklerinden yola çıkarak pozitiflik ilkesi için çalışan bir platform yarattı. “Curated by GIRLS'ü bir hayal kırılığı sonucu dört sene önce başlattım. O, sanki, sanat dünyasında hissettiğimiz çeşitlilik yoksunluğuna bir cevap gibiydi... Ve birer kadın olarak sürekli nasıl görünmemiz, nasıl davranmamız, nasıl oturmamız, nasıl giyinmemiz ve nasıl konuşmamız gerektiği söylenmesinden bezmiş durumdaydık.” diyor Laetitia. “Birçok insanın da bizim gibi bezdiğini ve temsil edilmeye, gidebileceği bir merkeze ihtiyaç duyduğunu düşündük.”

Her paylaşımı, açılır iletileri ve güçlü mesajlarıyla Curated by GIRLS, sanat dünyasını olumlu yönde değişime uğratarak Superstar ekibinin gerçek etkisini temsil ediyor. Florentine, “Yeni sanatçıları desteklemeye, bu sistemi yıkmaya ve olumlu değişimi teşvik etmeye devam etmek istiyoruz.” diyor. “Ve ister kişinin kendini kabul ettirmesi ister başkalarının kabul görmesi olsun dünyaya daha fazla açık görüşlülük kazandırmak istiyoruz.” diye ekliyor Igliona. Onlar şu ana kadar Barselona'dan Amsterdam'a, Avrupa'nın çeşitli yerlerinde sergiler düzenlediler ve sosyal medya üzerinden pozitiflik kattıkları her topluluk için geniş bir kitle tarafından seviliyorlar.

Biz tüm kadınları, tüm insanları destekliyoruz. —Laetitia Duveau ve Igliona Duveau

originals-ss20-superstar-drop2-seçki-hikaye-blog-ikinci-3-tümü

KOLEKTİF ENERJİYİ YAYMAK

Curated by GIRLS, "Değişim Takım İşidir" mesajını hayata geçiriyor ve bu sayede Superstar ailesine katılmaya hak kazanıyor. “Birlikte olduğumuzda bu, insanları bize katılmaya ya da aynısını yapmaya teşvik ediyor. Ama bir amaç uğruna tek başına yürüyorsak bir grup olduğumuzda yarattığımız etki ile aynı olmuyor. Birlikte çok daha sesli, çok daha güçlüyüz.” diyor Laetitia. Bu kolektif enerjiye sahibiz ve bu enerjiyi kuşanıp tüm dünyaya yayma gücüne sahibiz. İnsanların bu konudaki algısı çok açık." diye ekliyor Soul.

Oyunda gerçek anlamda fark yaratanlar gibi, Curated by GIRLS ekibi büyük değişimin küçük adımlarla başladığını biliyor. “Bunun bizimle ilgisi yok,” diyor Igliona. Florentine ise ekliyor: “Bizden de büyük bir şey." “Biz kendimiz de sanatçıyız ve duyulmanın ya da görülmenin ne kadar zor olduğunu biliyoruz, bunu bu yüzden yapıyoruz. Keşke biri çıksa bunu yapsa demiştik; şimdi sanatçılara, kadınlara, queerlere, herkese destek olmak için bu platformu kuruyoruz.” diyor Laetitia.


Kendinizi bilinçlendirin; birbirinizi eğitin ve anlayın, çünkü hepimizin farklı olması çok güzel bir şey. —Florentine Schlüter

KORKUSUZCA YAŞAMAK

Sanat dünyasında yıllar geçiren Curated by Girls'in arkındaki ekip, tahammül ve öz güven hakkında engin bilgiye sahip. İşte onların yeni sanatçılara profesyonel tüyosu: “Sizin sesiniz önemli. İnsanlar söylemek istediklerinizi duymak istiyor ve insanların söylemek istediklerinizi duymaya ihtiyacı var.” diyor Soul. “Sanatınız evrilecek olsa da bir gün geçmişe dönüp baktığınızda "Niye böyle bir şey yapmışım?" diye sorabilirsiniz. Bunun bir sebebi var; o da sizin ve gelişiminizin bir parçası.” diyor Laetitia.

“Burada doğru ya da yanlış yok. Hepsi sürecin bir parçası." diyorlar birbirlerinin cümlelerini tamamlayıp. Ve yapabileceğiniz en iyi şey ne biliyor musunuz? Cesur olup risk almak. “Hiçbir şeyden korkmayın... Herkesin kapısını çalın. Olabilecek en kötü şey "hayır" cevabı almak olacak.” diyor Florentine. “Birçok insan için "hayır" cevabı alma korkusu "hayır" cevabının kendisinden de kötüdür…” diye ekliyor Soul.

Curated by GIRLS bir şeyi kanıtlıyorsa o da gerçek değişimin yaptığı her şeye pozitiflik katan ekiplerle başladığı.

Etiketler
adidas