alert-erroralert-infoalert-successalert-warningbroken-imagecheckmarkcontact-emailcontact-phonecustomizationforbiddenlockedpersonalisation-flagpersonalizationrating-activerating-inactivesize-guidetooltipusp-checkmarkIcons/Communication/USP/Cash-deliveryIcons/Communication/USP/Delivery-eveningIcons/Communication/USP/Delivery-same-dayIcons/Communication/USP/Delivery-storeusp-deliveryIcons/Communication/USP/Exchangeusp-free-returnsIcons/Communication/USP/Gift-cardIcons/Communication/USP/KlarnaIcons/Communication/USP/Salearrow-backarrow-downarrow-left-longarrow-leftarrow-right-longarrow-rightarrow-upbag-activebag-inactivecalendar-activecalendar-inactivechatcheckbox-checkmarkcheckmark-fullclipboardclosecross-smalldownloaddropdowneditexpandhamburgerhide-activehide-inactivelocate-targetlockminusnotification-activenotification-inactivepause-shadowpausepin-smallpinplay-shadowplayplusprofilereloadsearchsharewishlist-activewishlist-inactivezoom-outzoomfacebookgoogleinstagram-filledinstagrammessenger-blackmessenger-colorpinterestruntastictwittervkwhatsappyahooyoutube
adidas
adidas / Haziran 2020

Alexander Zverev için Farkındalık Neden Önemli?

Hayatın iniş çıkışlarıyla başa çıkma konusunda olağanüstü bir yetenek olan Alexander Zverev, zihinsel gücün, dünyanın en iyi tenis oyuncusu olma hedefine ulaşma yolunda kendisine nasıl yardımcı olduğunu anlatıyor.

Alexander Zverev, genç yaşına rağmen hayatında çok şey gördü ve yaşadı. ATP Top 10 sıralamasında yer alan ikinci en genç oyuncuydu, 21 yaşında Dünya Şampiyonu oldu ve birkaç yıl boyunca da onun için okun yönü hep yukarı doğruydu. Ancak bir süre sonra yaşamın her zaman böyle gitmediğini ve zirveye çıkmak için olağanüstü yetenek ve harika servislerden daha fazlasının gerektiğini fark etmek zorunda kaldı.

Zihinsel güç her şeydir ...

Sanırım her profesyonel sporcu için bu böyle, ama özellikle benim gibi bir tenisçi için, zihinsel güç anahtardır. Korta çıktığın anda tek başınasın. Takım sporlarından farklı olarak, sadece kendine güvenmen gerekir, bu yüzden zihinsel açıdan hazır değilsen şansın yoktur.

Erken yaşta büyük başarılara imza attım: 17 yaşındayken Hamburg'da ilk ATP 500 yarı finalime ulaştım, 20 yaşında ilk Masters şampiyonluğumu kazandım ve 21 yaşında Dünya Şampiyonu oldum. Ama sonra 2019'da aniden ilk kez duvara tosladım. Özel hayatımda birçok sorun vardı ve onlarla nasıl başa çıkacağımı bilmiyordum. Zihinsel açıdan bu çok zordu, çünkü hiç böyle bir durumda olmamıştım. Ben ilerlemeye, sıralamada yıukarı tırmanmaya, sadece daha iyi olmaya alışkındım, ama hayat her zaman böyle ilerlemiyor.

Kendi beklentilerinle başa çıkmayı öğrenmek…
brand-ss20-hometeam-farkindalik-alexanderzverev-blog-gorsel-1

2020 kötü başladı. ATP Kupası'na gittim ve bitkin düştüm. Hastaydım. 2019'da yaşadığım servis problemleri geri döndü ve üç maçı da kaybettim. Bu maçları kazanma şansım yoktu. Olmak istediğim oyuncu değildim.

Hemen ardından Avustralya Açık'a hiçbir beklentim olmadan girdim. Çeyrek veya yarı finallere girmeyi düşünmüyordum. Her maçta adım adım ilerlemek zorunda olduğumu biliyordum. Bu durumun iyi tarafı beni çok rahatlatmasıydı.

Baskı hissetmediğim zaman elimden gelenin en iyisini yapıyorum ve beklentim olmadan turnuvaya giriyorum.

Her maçta giderek daha iyi oynamaya başladım. Aniden çeyrek finallerdeydim ve bir set bile kaybetmedim, ama sonra beklentiler yeniden belirdi. İlk seti 20 dakika içinde 6-1 kaybettim. Maça yavaşça geri dönmeye başladım ve sonraki üç seti kazandım. Hayatımda ilk kez bir Grand Slam yarı finalindeydim.

Uzun lafın kısası, bir sonraki maçta Dominic Thiem'e yenildim, ancak kısa süre sonra bu yenilgiye rağmen o turnuvada çok fazla kazancım olduğunu fark ettim. Kendime ve oyunun zihinsel boyutlarına dair çok şey öğrenmiştim.

Bir şeyler ters giderken değil, her şey yolundayken kendin üzerinde çalış…

Profesyonel bir sporcunun hayatında zirveler olduğu kadar ve en düşük seviyeler de vardır. Bir yıl Dünya Şampiyonu iken, ertesi yıl kariyerinin en kötü dönemine geçiş yapabilirsin. Bu böyledir.

Başarısızlıklara takılı kalmak, yapabileceğin en büyük hatadır. Zor zamanlarda her şeyi değerlendirmeye çalışmamalı, yüksekte olduğunda daha iyi olmanın yollarını bulmaya çalışmalısın.

Dünya üçüncüsü olduğum döneme baktığımda, tam o sırada kendimi daha da ileriye taşımalıydım diyorum. Panik halindeyken değişiklik yapmak kolaydır, ancak gerçekten iyileşmek için en iyi zaman, başarılı olduğun, işlerin stressiz ve kafanın yerinde olduğu zamandır.

Zorluklarla karşılaştığında çevrendekilerden ilham al…

Baskı zordur ve en tuhaf zamanlarda ortaya çıkar. Bu zamanlarda sadece bir adım geriye git ve arkadaşlarınla veya ailenle biraz zaman geçir.

Ailem benim her şeyim ve bugün olduğum tenis oyuncusu olmama yardımcı oldukları için onlara çok şey borçluyum. Ailem 1991'de Sovyetler Birliği'nden ayrıldı; dilini konuşmadıkları, hiç kimseyi tanımadıkları Almanya'ya geldiler ve tamamen sıfırdan başlamak zorunda kaldılar.

İkisi de çok çalıştılar, kardeşime ve bana bildiğimiz her şeyi öğrettiler. Bu, şu anda sahip olduğum her şeyi çok daha fazla takdir etmemi sağlıyor. Beni bugün olduğum kişi yaptılar. Kim olduğumu biliyorum. Ben Alexander Zverev. Bir gün dünyanın en iyi oyuncusu olacağımı biliyorum.

adidas / Haziran 2020
Tags