adidas Koşu Ayakkabıları Nasıl Temizlenir?

Koşu Ayakkabıları İçin Kolay Yıkama Kılavuzu

En iyi koşu ayakkabıları bile eninde sonunda bir miktar kirlenir. Parklarda, yollarda veya sahildeki koşularda, ayakkabılarının görünümünü değiştirebilecek pek çok çevresel faktör vardır. Dışarıda koşmanın, ayakkabıların temizliği üzerinde gerçekten büyük bir etkisi olabilir.

Yağmura yakalandığında, çamurlu yüzeyde veya çimde koştuğunda, koşu ayakkabılarının temiz kalmasını nasıl sağlayabileceğini keşfetmek için aşağıdaki ipuçlarımızı okuyabilirsin.

Adım Adım Temizlik Talimatları

Ayakkabılarını en iyi şekilde muhafaza edebilmek için adım adım temizlik kılavuzumuzu kullanabilirsin.

 1. Yüzeydeki kirlerden arındır: Ayakkabının üzerindeki yüzeysel kirleri temizlemek için yumuşak bir fırça (belki eski bir diş fırçası) kullanabilirsin. Ancak ayakkabıyı aşındırmamaya dikkat etmelisin. Ardından ayakkabının tabanını da fırçalayarak buradaki kirleri de temizlemelisin.
 2. Lekeleri nazikçe sil: Çevre dostu bir çamaşır deterjanı ile bir miktar ılık suyu karıştır ve yumuşak bir yıkama bezi kullanarak ayakkabının üzerinde yer alan belirgin lekeleri nazikçe sil.
 3. Nazikçe durula: Koşu ayakkabında deterjan kalırsa bu, ayakkabının üzerindeki malzemenin görünümünü değiştirebilir. Yıkama bezini ılık suyla iyice ıslatıp lekeli bölgelerin üzerinden tekrar geçerek kalan lekeleri de temizleyebilirsin.
 4. Ayakkabıları kurut: Ayakkabılarını oda sıcaklığında kurumaya bırakmalısın. Kurutucu veya ısıtıcı kullanma. Koşu ayakkabının içi ıslanırsa fazla suyu emmesi için ayakkabının içine gazete kağıdı koyabilirsin.
 5. Bağcıkları yenile: Eğer bağcıkların yıkanması gerekiyorsa elde nazikçe yıkayıp durulayabilir ya da ince bir çanta içerisine koyarak çamaşır makinesinin narin yıkama programında yıkayabilirsin. Bir diğer seçenek olarak bağcıkları yenileri ile değiştirebilirsin.
 6. İç tabanları havalandır: Mümkünse, koşu ayakkabını temizlerken iç tabanını da çıkar ve havalandır. Eğer iç taban kötü kokuyorsa kuruduğunda, kokuyu emmesi için üzerine biraz kabartma tozu serp. Ertesi gün, iç tabanları silkeleyerek üzerlerindeki fazla tozu temizle.

Ayakkabıları Temizlerken Yapılmaması Gerekenler

 • Çamaşır makinesinde yıkama: Çamaşır makineleri, çamaşır yıkamak için üretilmiştir. Koşu ayakkabısının kumaşı, çamaşır makinesinde hasar görebilir veya renk değiştirebilir. Biraz daha zaman ayırarak ayakkabılarını elde yıkamanı öneririz.
 • Ayakkabılarını ısıtıcılarla kurutma: Ayakkabılar ısı ile şekil değiştirebilir, bu nedenle her zaman oda sıcaklığında kurutulmalıdır.
 • Kimyasal maddeler kullanma: Kimyasal maddeler ve çamaşır suyu, ayakkabının üzerindeki hassas malzemeye zarar verebilir. Her zaman çevre dostu bir çamaşır deterjanı kullan.
 • Sert biçimde fırçalama: Koşu ayakkabıları, koşarken kolayca esneyebilmeleri için genellikle dokuma veya örgü malzeme ile üretilir. Pure Boost ve Ultra Boost ayakkabılarda da bu hassas malzemeler kullanılır. Ayakkabılarına zarar vermemek için yumuşak bir fırça kullan ve lekeleri nazik bir biçimde fırçala.

Ayakkabı Temizliği İçin Daha Fazla İpucu

Burada koşu ayakkabılarını temiz tutmak için birkaç ipucu daha bulabilirsin.

 • Güvenli bir biçimde sakla: Koşu ayakkabılarını dışarıda bırakırsan, güneş üst kısımdaki malzemeleri yıpratabilir veya beyaz taban, solarak sarıya dönebilir.
 • Temiz tut: Yukarıdaki adım adım temizleme kılavuzumuzu kullanarak oluşan lekeleri temizleyebilirsin. Uzun süre temizlenmeyen lekelerin çıkarılması daha zor olabilir.

Ayakkabılarını yıkayıp kuruttuktan sonra, onları ve kendini koşarak ödüllendir. Eğer yeni bir model denemek istersen buradan Koşu Ayakkabısı Satın Al.