adidas Spor Ayakkabılarını Nasıl Temiz Tutarsın

Yeni bir çift adidas spor ayakkabıyı kutusundan çıkarmak ve kutudaki o taze kokuyu içine çekmek seni de heyecanlandırıyor mu? Yeni spor ayakkabılar, bir sonraki hedefine ulaşman veya sokaklara daha büyük bir özgüvenle adım atman için seni motive eder.

 

adidas spor ayakkabılarının ilk günkü gibi yeni kalmasını sağlamak için kılavuzumuza göz atmaya ne dersin?

Temizlik Talimatları

Ayakkabılarını temizlerken yapılması ve yapılmaması gerekenler listemizi incelemeni tavsiye ederiz.

Yapılması Gerekenler:

 • Kiri fırçalayarak temizle: Spor ayakkabının tabanındaki kiri çıkarmak için tabanları birbirine vurabilir, yüzeydeki kirleri çıkarmak için eski bir diş fırçası gibi yumuşak bir fırça kullanabilirsin. Ayakkabının üst kısmını fırçalamamaya ve malzemeyi yıpratmamaya özen göstermelisin.
 • Sabunlu su kullan: Az miktarda çevre dostu çamaşır deterjanını ılık su ile karıştır ve yumuşak bir yıkama bezi kullanarak ayakkabının üzerindeki dikkat çekici lekeleri nazikçe sil.
 • Durula: Yıkama bezini deterjandan arındırmak için iyice yıka. Ayakkabı üzerinde kalan deterjanı durulamak için ılık su ile nemlendirdiğin bu bezle lekeli bölgelerin üzerinden geç.
 • Kurut: Ayakkabılarını oda sıcaklığında kurut.
 • Superstar gibi deri bir spor ayakkabın varsa deri ayakkabı temizleyici kullanmalısın: Eğer spor ayakkabının üstü deriyse hem bakım yapmak hem de malzemeyi iyi durumda tutmak için küçük bir parça ayakkabı derisi kullanman gerekir. Spor ayakkabın deri değilse asla deri ayakkabı boyası kullanmamalısın.
 • Bağcıklar: Bağcıklar, ılık su ve az miktarda sabun ile kolayca yıkanabilir. Eğer bağcıklarda yırtıklar oluşmuşsa değiştirmeni öneririz.
 • İç tabanı havalandır: Spor ayakkabının iç tabanını çıkarıp açık havada havalandırabilirsin. Ayakkabının iç tabanını sabunlu suyla da yıkayabilirsin ya da kötü kokuyorsa kuruduğunda, iç tabanların üzerine biraz kabartma tozu serpebilirsin. Kabartma tozu ayakkabılardaki kokuyu gidermeye yardımcı olur. Tozu, gece serpip tabanın üzerinde bırakmanı, sabah temizlemeni öneririz.

Yapılmaması Gerekenler:

 • Ayakkabılarını çamaşır makinesinde yıkama: Yüksek devir, spor ayakkabılarının renginin solmasına ve zarar görmesine neden olabilir.
 • Ayakkabılarını kurutucuya koyma: Kurutucu ve ısıtıcıların yaydığı yüksek ısı, ayakkabılarının şeklini değiştirebilir. Böyle bir riski göze alma.
 • Güçlü kimyasal temizleyiciler kullanma: Ayakkabılarını, çamaşır suları veya yoğun kıvamlı leke çıkarıcılardan uzak tutmalısın.
 • Sert bir fırça kullanma veya sert biçimde fırçalama Fırça, ayakkabının malzemesine veya derisine zarar verebilir.

Ayakkabılarının yeni ve temiz kalması için daha fazla ipucuna ne dersin?

Saklama: Ayakkabılarını orijinal kutusunda saklayarak iyi durumda kalmalarını sağlayabilirsin. Stan Smith gibi beyaz ayakkabıların varsa bu ayakkabıları, kullanmadığın zamanlarda, ev içerisinde muhafaza ettiğinden emin olmalısın. Çünkü güneş, beyaz tabanların sararmasına neden olabilir.

Temizleme: Spor ayakkabın kirlenirse lekeyi mümkün olan en kısa sürede çıkarmaya çalış. Yukarıdaki adımları izle ve olabildiğince nazik biçimde temizle. Leke uzun süre temizlenmezse kalıcı olma riski artar.  

Ayakkabına duyduğun sevgiyi, onu temiz tutarak göster. Temizledikten sonra ise hemen giy ve onları herkese göstererek kendini ödüllendir. Yeni bir çift satın almayı düşünüyorsan buraya göz atabilirsin.