Caitlin Mccarthy/Eylül 2019

DENISE SCHINDLER: KABUL İÇİMİZDE BAŞLAR

Kusursuz değil misin? Ne olmuş yani? Paralimpik bisikletçi Denise Schindler, kendinizle barışık olduğunuzda yapmaya cüret ettiğiniz her şeyi başarabileceğinizi söylüyor.

VRCT kampanyamıza imza atan altı yaratıcı isimden biri olan Denise, "BEN MÜKEMMELİM" armasını seçti. Tercihini daha iyi anlamak için Augsburg'daki eski bir veledromda onunla buluştuk. Biraz arka plana bakalım. Denise, çocukken geçirdiği bir kazada sağ dizinden aşağısını kaybetti. On yıl süren bir cerrahi tedavi uygulandı. Sonra bisikleti keşfetti. Önceleri sadece kondisyon bisikleti ile başladı. Sonrasında, heyecan verici bir şekilde doğal beceri ve potansiyelini ortaya çıkaran, gerçek bir bisiklet ile dağlardaydı. Şimdi ise Paralimpik seviyede, yol, zamana karşı yarış ve pist bisikleti kategorilerinde Almanya'yı temsil ediyor.

VRCT-SP_DENISE-02-IMG-O

Engelli bir çocuk olarak büyürken kusursuzluk dışındaki tüm duyguları tadarsınız.

VRCT-SP_DENISE-03-IMG-ODenise, bal rengi panellerin önünde, kendini bilen bir kızdan üç kez Dünya Şampiyonluğuna uzanan hikayesini paylaşıyor. “BEN MÜKEMMELİM" arması, yolculuğumda neler yaşadığımı tam anlamıyla temsil ediyor. Engelli bir çocuk olarak büyürken kusursuzluk dışındaki tüm duyguları tadarsınız. Ve uyum sağlayamazsınız, kendinizden emin hissetmezsiniz ve her şeyi gizlemeye çalışırsınız.

Spor bu anlamda bana çok yardımcı oldu. Şöyle ekliyor: “Kendimi olduğum gibi kucaklamaya başlayana kadar uzun bir yolculuktu… Spor bu yolculukta bana yardım etti çünkü kendime güvenmemi sağladı. Herkesin kusurları vardır. Fakat onları sevmeye başlamak, yaşamda güçlü olmanın anahtarıdır. Aslında böylece hayatınızın dizginlerini ele alırsınız.”

Aşamalı olarak gerçekleşen her dönüşümde, birkaç unutulmaz an vardır. Denise kendini kabul etmenin zaman aldığını ancak bir aydınlanma anının her şeyi değiştirdiğini söylüyor. Alpler'deki bir dağ bisikleti yarışında, uzun pantolonlar giyip protez bacağını gizlemeyi bırakmaya karar verdi. “Bu gerçekten her şeyi değiştirdi. Bu, kendi kendime koyduğum kısıtlamalardan kurtulmaktı. Çünkü uzun pantolon giymemi isteyen tek kişi bendim.” Şöyle devam ediyor: “Bunu fark etmek çok önemli: çoğu zaman kısıtlama, utanç, sizden kaynaklanıyor."

Herkesin kusurları vardır. Fakat onları sevmeye başlamak, yaşamda güçlü olmanın anahtarıdır. Aslında böylece hayatınızın dizginlerini ele alırsınız.”


VRCT-SP_DENISE-04-IMG-O

Denise, protez bacağının, göze çarpan en belirgin özelliği olduğunu biliyor. Çok sayıda protez bacağı var; bugün de yarış için kullandığı protezi takmış. Bisiklet üzerinde konfor ve aerodinamik için geliştirilen protez, son teknoloji 3D baskı teknolojisi ile üretilmiş, şık, siyah ve güçlü bir görünüme sahip. Ama her gün kullandığı protezi ile bile, ona takılan bakışların ve fısıltıların farkında. Ancak, dinamikleri değiştirebiliriz diyor. “Biri sizi gözleriyle tarıyor, sizde farklı bir şey görüyor ve bakıyor; ama dönüp siz de ona bakarsanız ve gülümserseniz, kendinize güvendiğiniz müddetçe sorun yok. Ancak kendinize güvenmiyorsanız, o zaman bu etkileşim olumsuz bir deneyime dönüşüyor.”

Şöyle devam ediyor: “Bunu fark etmek çok önemli: çoğu zaman kısıtlama, utanç, sizden kaynaklanıyor."

Protezler hakkında farkına varamayacağınız bir detayı açıklamak istiyor; protez, açık bir engellilik göstergesi olmaktan ziyade "koruyucu bir kalkan" gibidir. “Protezi çıkardığım anda savunmasızım. Çıplağım. Artık yürüyemem. Kaçamam. Ayrıca zayıflık gösteririm.” diyor ve ekliyor: "İşte o çok, çok samimi bir an. Bunu diğer insanların tepkisinden de anlayabilirsiniz. Onun çok özel bir an olduğunu hemen fark ederler. Bu, o kişiyle bir bağlantım olduğu, bunu yapmak için çevremdekilere güvendiğim anlamına gelir. ”

“Protezi çıkardığım anda savunmasızım. Çıplağım. Artık yürüyemem. Kaçamam.

VRCT-SP_DENISE-06-IMG-O

Önündeki yarış, Denise'in Londra ve Rio’da aldığı gümüşlerini altına dönüştürmeyi hedeflediği Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları. Antrenmanları çok yoğun ve bu konuyla ilgili bir gerginlik söz konusu. Her zaman mükemmellik için çabalayan bir sporcu, nasıl olur da tam tersini kucaklayabilir? Denise: “Bu çok ilginç bir bakış açısı, çünkü bir sporcu olarak her zaman mükemmelliğin peşindesinizdir. En iyi performansınıza ulaşmaya çalışırsınız. Ama bu yolda, çok fazla başarısızlık da var. İşte bu, kendinizin gerçekten daha iyi bir versiyonu olabileceğiniz an.” diyor.

Bir sporcu olarak her zaman mükemmelliğin peşindesinizdir. En iyi performansınıza ulaşmaya çalışırsınız. Ama bu yolda, çok fazla başarısızlık da var.

VRCT-SP_DENISE-07-IMG-O

Denise'in ideal düzeyde na-mükemmel güveni sana da ilham oldu mu? Kuralları değiştirmek istiyorsan, beklentin ne olursa olsun beklemekten vazgeçmeli ve oynamaya başlamalısın. Denise tabii ki bisiklete binmeyi öneriyor ama ekliyor, durup bir nefes almana ve kendin için bir şeyler yapmana izin verdiği sürece, hangi sporu seçtiğinin önemi yok. “Vücudunu hissediyorsun, vücuduna saygı duyuyorsun, vücuduna zaman ayırıyorsun.”

Atletizm geleneğinden esinlenerek VRCT ceketi kendini ifade aracı olarak tasarladık. Tercihini yap, özel arma ile hangi amaç için ayakta olduğunu göster. Sen neyi temsil ediyorsun?

Etiketler
adidas