Yohan Blake için Farkındalık Neden Önemli?

Dünyanın en büyük sprinterlerinden biri, zor zamanların içinden geçerken pozitif kalmasına ve motivasyonunu korumasına yardımcı olan yaklaşımından bahsediyor.

Yohan Blake’in 2020 yarış planları askıda. 100 metrede dünya rekorunun bir önceki sahibi için parlak başarılara sahne olacak Olimpiyatlar ya da Diamond League yok. Antrenman ekibiyle pistte geçirilecek zaman söz konusu değil ve atletizm sezonunun ne zaman başlayacağına dair herhangi bir işaret yok.

Ancak Jamaikalı sprinter'ın bu benzeri görülmemiş zamanlarda mutluluğa odaklanarak, 'sıfırla' tuşuna basarak, iyi alışkanlıklar benimseyerek ve hedeflerini her şeyin önünde tutan zihinsel gücünü açığa çıkararak olumluya odaklı bakış açısı fark yaratıyor.

Dürüst olmam gerekirse mevcut durum beni gerçekten çok etkiledi…

Bir sporcunun motivasyonu için yarışmak ve kazanmak esastır. Rekabet umudunun bile ortadan kalkması, varoluşunu sorgulamana neden olabilir. Sanırım birçok sporcunun gerçekten olması gerekenden daha uzun süre yarışmasının sebebi budur. Tek amacımızın rekabet olduğu yanılgısına kolayca düşebiliriz. Bu ani değişim hayatım, zihnim ve amacım hakkında gerçekten çok fazla düşünmeme ve üretmeme yol açtı.

Oyunun zihinsel boyutu kesinlikle çok önemli, şimdi daha da fazla…

Şüphesiz fiziksel efor önemlidir. Her profesyonel sporcu inanılmaz boyutlarda antrenman yapar. Ama inanıyorum ki her şey zihinde başlar.

Ben öyle düşünüyorum. Güvenin yüksek olduğunda kelimenin tam anlamıyla rakipsiz olursun. Her yarış zaten kazanıldı.

Bu inancın bir çeşit çarpan etkisi bile var, çünkü özgüven ve vizyon antrenman şeklime, bir yarışa nasıl yaklaştığıma ve nasıl koştuğuma kadar her şeye yaklaşımımı değiştiriyor. Ve inanın, bu değişiklikler rekabette fark yaratıyor!

Fakat bunun tersi de geçerli. En muhteşem antrenman seansını yapıp tüm hedeflerine ulaşsan da, aklında ufacık bir şüphe varsa bu her şeyi değiştirir. Her şey zihinde biter.

Zorluklar geçer, hedefler devam etmeli…

Bu, içinden geçmemiz gereken ilk zorluk değil ve son da olmayacak. Bu dönemin geçeceğini biliyorum, hedeflerime odaklanıyorum ve rutinimi değiştirmedim. Rekabetçi olmanın iyi yanı, yapılması gerekeni yapmak için bir vizyon geliştirmendir. Zihnini odağına ve ne yapmak için burada olduğuna sabitlediğinde neler başarabileceğini biliyorsun. Kendime her gün söylüyorum.

Ama aynı zamanda dünyanın gündemini takip etmek için sürekli okuyorum ve mizah kesinlikle çok yardımcı oluyor. Beni yüksek sesle güldürecek iyi bir komedi izlemek tamamen gevşememe yardımcı oluyor.

Zor zamanlarla karşı karşıya olduğunda pozitif kal...
brand-ss20-hometeam-farkindalik-yohanblake-blog-gorsel-portre-1

Ciddi bir sakatlıktan sonra geri dönmek ve yeniden zirvedeki yerini almak zordur. Hamstringimin bacak kemiğimden ayrıldığı anın şiddetli acısını; şüphe, endişe ve korku içinde doktora uzanan yolculuğu ve bir ameliyat geçirmem gerektiğini söylediği anı hala hatırlıyorum. Sanki su altındaydım, kabuslar içinde boğuluyordum ve uyanamıyordum. Ama aynı zamanda, içimdeki kararlılığı, bana kariyerimin böyle bitmeyeceğini ve hala daha yapacak çok şeyim olduğunu söyleyen azmimi hatırlıyorum. Ne olursa olsun, ne kadar zor olursa olsun, bunun üstesinden geleceğimi ve en yüksek seviyede rekabet edip yeniden kazanacağımı söyleyen yoğun motivasyonu hatırlıyorum. Ve yaptım.Ne zaman zorluk, sıkıntı veya baskıyla karşılaşırsan olumlu bakış açını koru, neler olup bittiğine daha az kafa yor ve seni gerçekten mutlu eden şeylere daha fazla odaklan.


Fiziksel aktivite her zaman zihnimi temizlememe ve devam etmeme yardımcı olur. Egzersiz ve aktivite beyinde endorfin salgılanmasını sağlar ve bu da doğal bir şekilde moralini yükseltir.

Etrafının doğru insanlarla çevrili olduğundan emin ol...
brand-ss20-hometeam-farkindalik-yohanblake-blog-gorsel-portre-2

Etrafında doğru insanlara sahip olmanın ve zor zamanlarda onların destek ve tavsiyelerine açık olmanın değerini bir kez daha anladım. Tanrı'nın varlığı benim için çok önemli. Benim gücüm ve alçakgönüllülüğüm inancımdan geliyor. Birlikteliğe ihtiyaç duyan ve bu şekilde gelişen bir insan olduğum için, her gün beni motive eden kız arkadaşım Laura'ya minnettarım. Beni sevmek ve her şeyin yolunda gitmesini sağlamak için her zaman yanımda.


Bana verilen en değerli tavsiye, atletizmi başkaları için değil kendim için yapmam gerektiğini söyleyen Usain Bolt'tan geldi, çünkü günün sonunda sadece sen varsın. Bu bencilce görünebilir, ancak bu düşünce rekabetçi içgüdümü keskinleştirmeme yardımcı oldu. Yardım etmek istediğim insanlara gerçekten yardım edebilmek için önce başarılı olmam ve olabildiğince güçlü olmam gerektiğini fark ettim.


Bu tavsiye ve bakış açısı olmasaydı, benim için dünyadaki herkesten daha değerli olan sevgili anneme bir ev satın alamazdım ya da kız kardeşimin okula gitmesine yardım edemezdim.

Sana tavsiyem…

Şu anda olan bitenler sonsuza dek sürmeyecek. Kendine inan. Şu anda bunu yazarken bile devam eden acı, ıstırap ve kederi görmezden gelme niyetinde değilim. Ama dayanıyoruz ve devam ediyoruz, çünkü yapmak zorundayız. Ne kadar zor olsa da… Her zaman iyi bir taraf vardır.

Bu, hayatlarımızın 'sıfırlama' butonuna basmak için eşsiz bir zaman. Etrafa bakmak ve gerçekten önemli olanı yeniden değerlendirmek için harika bir dönem. Şimdi alışkanlıkları değiştirme, ilişkileri geliştirme ve kendimizi zihinsel olarak düzeltme zamanı.

Etiketler
adidas