Kendra Harrison için Farkındalık Neden Önemli?

100 metre engellide dünya rekorunun sahibi, kriz anlarında zihinsel açıdan nasıl güçlü ve sağlıklı kaldığını paylaşıyor.

2020, Kendra “Keni” Harrison için bir telafi yılı olacaktı. 2016'da Rio Olimpiyatlarını kaçırdıktan sadece iki hafta sonra dünya rekorunu kıran sporcu için bu yılki Tokyo Olimpiyatları, bir zafer haline gelecekti.

Ödülün biraz daha zamanı olsa da, ABD'li engelli koşu sporcusu hayallerinden vazgeçmiyor. İyimser bakış açısı ve kendine inancı sayesinde zamanını en verimli şekilde kullanarak bu kriz sırasında önceliklerine bağlı kalıyor.

Bu etkinlik için dört yıl beklemişken bu gerçek olamaz diye düşündüm.
brand-ss20-hometeam-farkindalik-keniharrison-blog-fotograf-portre-1

Ülkemi bu yıl temsil etmek benim için dünyalar kadar değerliydi. Hazırdım, çok daha olgundum ve ülkem beni destekliyordu. Sonunda hedeflerime ulaşabileceğimi hissettiğim bir noktada 2020 Olimpiyatlarının erteleneceğini duyduğumda çok üzüldüm, ama bu duyguyla biraz kalınca salgının ciddi olduğunu ve sağlığımızın daha önemli olduğunu fark ettim. Herkes için zor.

Son derece planlı bir insan olduğum için belirsizlik ilk başta odaklanmamı zorlaştırdı. Bir şeylerin olacağını anlamak önemliydi ve bu sorun değildi. Olumlu bir bakış açısına sahip olmalısın, her şeyin daha iyi hale geleceğini ve hayatlarını en iyi şekilde değerlendirmek isteyen insanlarla karşılaşacağını bilmelisin.

Yenilgi sonrası destek…

2016 yılında Olimpiyat takımda yer alamamak kariyerimin en zorlu anıydı. Büyük hüsran ve üzüntüyle yüzleşmiş, ülkemi, koçumu ve kendimi hayal kırılığına uğratmıştım.

Dış dünyanın beni kontrol altına almasına izin verdim ve normalde düşünmediğim şeyler üzerine düşünmeye başladım. Bu yüzden ailemin, arkadaşlarımın ve koçumun yanımda olması çok önemliydi.


"İniş ve çıkışlar yaşarken yanında bir grup insanın olması, özgüvenini toparlamak açısından önemlidir. Onlar kendine nasıl inanacağını ve güveneceğini gösterirler."


Geri döndüğümde en değerli tavsiye “zihnini sustur” diyen koçumdan geldi. Benim için bu, antrenmanda her şeyimi ortaya koymak anlamına geliyor ve sanırım yarıştığımda vücudum zaten ne yapacağını biliyor.

Rutin önemlidir, ama esnek de olmalıyız…
brand-ss20-hometeam-farkindalik-keniharrison-blog-fotograf-portre-2

Ebeveynlerimin ikisi de asker olduğu için hedef koymanın ve onlara ulaşmak için katı rutinlere sahip olmanın önemini biliyorum. Ama aynı zamanda, bu ister günlük yazmak, ister kanepede uzanmak ya da TV seyretmek olsun, kendime zaman ayırmanın önemini biliyorum.


"Özellikle kriz zamanlarında, hoşuna giden şeyleri bulmak ve zamanını en iyi şekilde değerlendirmek önemlidir. Seni daha iyi bir sporcu ve daha iyi bir insan yapan küçük şeyleri yap.


En iyi arkadaşım ve antrenman partnerim Jenna Prandini'nin yanımda oluşu zihinsel açıdan sağlıklı olmamı sağlıyor. Fiziksel sağlığım için, koçumun formda kalmam için yapmamı istediklerini yapıyorum, ancak bu süre zarfında esnek olmam ve evde bir şeyler yapmam ve gevşemem de gerekiyor. Hem plana güvenmek hem de adapte etmek için özgüven sahibi olmak önemli, çünkü geri dönmek için ne gerekiyorsa yapmalıyız.

Olumlu düşün, gelecek aydınlık…

Kendime inancım ve çevremdeki destek sayesinde pozitif kalıyorum. Güçlü bir aile ve arkadaş grubuna sahip olmak - koçumla birlikte - bana ihtiyacım olan tüm güveni veriyor. Olumlu düşünmemi sağlamak için ne söyleyeceklerini biliyorlar.


“Çevrende olumlu insanlara yer aç. Zihinsel açıdan güçlü olmak, şüphe duyanlara kulak asmadan hedefler koymak ve onların peşinden gitmek demektir.


Bazen, kendi dünyanda kalmalı ve durumdan en iyi şekilde yararlanmalısın. Her şey daha iyi olacak. Sen de hem kendin hem de başkaları için olabileceğinin en iyisi olmak için zaman ayırmalısın, böylece hayat normale döndüğünde hazır olacaksın.

Etiketler
adidas