McKenzie Coan için Farkındalık Neden Önemli?

Üç Paralimpik altın madalya sahibi McKenzie Coan, zayıf düşüren bir hastalıkla yaşamayı ve bu deneyimin sıkıntıların üstesinden gelmesini sağlayan bir bakış açısı geliştirmesine nasıl yardımcı olduğunu anlatıyor.

Şimdiye kadar 3 Paralimpik altın madalya alan yüzücü McKenzie Coan, Dünya Şampiyonası'nda da dört kez altın madalya kazandı. Hem de o, kemiklerini kırılganlaştıran ve cam kemik hastalığı olarak da bilinen “osteogenezis imperfekta” hastası. 19 günlükken teşhis konulduğunda ebeveynlerine onun hiçbir zaman oturamayacağı, yürüyemeyeceği ve hatta konuşamayacağı söylenmişti.

Buna rağmen dört yaşında yüzmeye başladı. Rio'daki 2016 Paralimpik Oyunları'nda yarışmaya katıldı ve Olimpiyatlar ertelenene kadar da Tokyo Paralimpik Oyunları'nda başarılarına yenilerini eklemeye hazırdı.

Paralimpik sporcular olarak sanki bir parçamızı kaybetmiş gibiyiz.
brand-ss20-hometeam-farkindalik-mckenziecoan-blog-gorsel-portre-1

Erteleme onaylandığında koçumdan gelen mesaja uyandım. Kesinlikle doğru karar olduğunu bilsem de, bu beni etkiledi. Yeniden her şeyi bir çerçeveye oturtma ve planlama moduna girmeden önce, düşünmek ve içimdeki hislerin yükselmesine izin vermek için durup bir nefes almaya biraz zaman ayırdım. Oturduğumu ve kendime “hayatım boyunca karşıma çıkan tüm sıkıntılara bakarak bu zorluğa nasıl yaklaşacağım” diye sorduğumu hatırlıyorum.

Zor bir şeyle uğraşırken kendime sık sık yaşadığım her şeyi ve hayatımda karşılaştığım sıkıntıları hatırlatıyorum. Sanırım 100'den fazla kemiğimi kırdım, bu yüzden kendi notlarıma bakarak her zaman daha iyi çıkacağıma söz verebilirim.Ne kadar canımı yakıyorsa şu anda hepsi daha iyisi için. Bunu başaracağız ve hepimiz yeniden bir araya geldiğinde spor eskisinden çok daha güçlü olacak, çünkü bu dünya için çok daha fazla şey ifade edecek.


Hayatımın en belirleyici anı, büyük bir sıkıntı döneminden doğdu…

Zorluklarla baş etme şeklim 2008'de geçirdiğim bir ameliyat sırasında yaşadığım deneyimlerden kaynaklanıyor. Sayısız kez hastanede yattım, ama bu özellikle zordu. Çok sayıda komplikasyon vardı ve iyileşme süreci gerçekten kolay olmadı. Sadece bir geceyi hastanede geçirecekken bir hafta orada kaldım ve bu muhtemelen tüm hayatımın en korkunç haftasıydı.

Durumum belirsizdi. İnanılmaz acılar içindeydim ve bedenim ilaca yanıt vermiyordu. Alarm seslerini ve bağlandığım makineleri hatırlıyorum. Bilincim gelip gidiyordu, ama yüzmeyle ilgili gördüğüm rüyayı hatırlıyorum. “Burada işim bitmedi. Daha yapacak çok şey var, gitmek istemiyorum.” diye düşündüğümü hatırlıyorum.

O anda, yenilmemeyi seçtiğimi hatırlıyorum. Bununla savaşacaktım. Yavaş yavaş iyileştim ve tünelin sonunda ışık görünmeye başladı.

O zamandan sonra, kemiğim her kırıldığında, ameliyat geçirdiğimde veya tedavi sırasında hastalandığımda, kendime o zamanlar neler yaşadığımı hatırlattım. Kendime devam etmem gerektiğini, her gün daha iyi olacağımı söylüyorum. Bu durumların içinden geçmeyi öğrendim.

İnsanlar sporun en büyük faydasının büyük kaslar ve güçlü bir fizik olduğunu düşünüyor…
brand-ss20-hometeam-farkindalik-mckenziecoan-blog-gorsel-portre-2

Zihinsel gücün, hepimizin spor yoluyla geliştirebileceği en inanılmaz yön olduğunu düşünüyorum. Tüm sporcular sakatlıklar ve sorunlar yaşar; bence bu zamanlarda öğrendiğin dersler her şeye uygulanabilir, özellikle de şu anda. Yaşadığın zorluk sayesinde ısrarcı olma yeteneğini geliştirirsin.

Her şeyi engel olarak gördüğün zamanlar olacak. Biraz acı yaşayacaksın, ancak bunun üstesinden gelme gücü senin içinde. Kendine inanmalı ve şefkat göstermelisin. Ben, zihinsel olarak güçlü olmayı seçiyorum. Beni zihinsel olarak güçlendirdiği için yüzmeye ne kadar teşekkür etsem azdır.

Her şey daha iyi olacak…

Hedefine varacağına dair umuda ve inanca sahip olmalısın. Kolay olacağını söylemiyorum, hepimizi bekleyen zor günler var. Hepimiz sosyal varlıklarız ve çevremizde bizi destekleyecek hiç kimse yokmuş gibi hissetmek kolay değil; ama fiziksel olarak ayrı olsak da, daha önce hiç olmadığı kadar birlikteyiz.

Önümüzdeki yıl Tokyo'da hepimizin bir araya gelip kutlama yapacağına inanıyorum. Sanırım bu zor zamanları takip eden büyük bir parti olacak ve beni her gün ayakta tutan da bu.

Etiketler
adidas