Leo Messi ile Zihinsel Gücün Önemi Üzerine

G.O.A.T. zihinsel gücün önemini ve işler zorlaştığında geleceğe odaklanmanın neden daha iyi olduğunu açıklıyor.

Tüm zamanların en büyük futbolcularından biri olarak görülen Lionel Messi'yi tanıtmaya gerek yok. Ancak fulbol yıldızının bu zorlu günlerdeki deneyimi, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca sporcunun yaşadığından çok da farklı olmamış.

İspanya Ligi'ne ara verildiği ve Copa América'nın bir sene ertelendiği bu dönemde Messi, zihni güçlü tutmanın her zamankinden çok daha önemli olduğunu fark ediyor.

Aklınız daima doğru yerde olmalı...
brand-ss20-hometeam-mindfulness-leomessi-blog-imaj-portre-1

Böyle bir şey yaşayacağımızı bence kimse tahmin edememiştir. Zaman zaman dünya çapında pandemiler olabileceği konusunda uyaranlar olmuştu. Ama bunun bu şekilde meydana geleceği ya da neredeyse bütün dünyayı böylesine etkileyeceği gerçekten aklıma gelmezdi.

Bu kadar belirsizlikle yaşamak ya da çalışmak hiç kolay değil, özellikle de böyle hiç duyulmamış bir durumla karşı karşıya geldiğimizde. Hepimiz işe ne zaman geri döneceğimizi, atrenman yapmaya ve rekabate yeniden ne zaman başlayacağımızı merak ediyoruz. Sahaya çıktığında odağı korumak her futbolcu için çok önemlidir.


Bazıları, bu zihinsel gücün yaptığımız sporun %40, 50, hatta 60'sını oluşturduğunu söylüyor. Bu bence biraz da oyuncuya bağlı. Ama ben de bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum ve profesyonel spor dünyasında böyle bir hazırlığa giderek daha çok odaklanıldığını görüyorum.


Bireysel antrenmanlar sizi formda tutar...

İspanya liginin bu sezon seyircisiz tamamlanacağı konuşuluyor; bu da beraberinde birçok zorluk demek. Grup hazırlığı, diğer tüm oyunlarda olduğu gibi. Ancak her oyuncunun bireysel olarak hazırlanması ve taraftar olmadan nasıl oynayacağını gözünde canlandırması gerekiyor, çünkü bu çok enteresan bir durum. Kendi sahamızdaki bir maçta yapmak zorunda kalmıştım ve çok korkunçtu. Ama yaşamakta olduğumuz tüm bu şeylerden sonra lige bu şekilde ara verilmesi normal. Dünyada olan biten karşısında son derece anlaşılabilir.

Tekrar oynamaya başladığımızda her şeye sıfırdan başlamak gibi olacak. Lig başlamadan önce hazırlanmak için biraz vaktimiz olacak ve sakatlanmış olan önemli oyuncularımızı tekrar alabileceğiz. Teknik açıdan sezon aynı sezon olacak, ama bence her takım ve her oyuncu farklı olduğunu hissedecek.

Artık haftada iki maça çıkmasam da her gün antrenman yapmaya çalışıyor ve bize gönderdikleri eğitimleri yapıyorum. Takımla birlikte antrenman yapmak arasında kesinlikle dağlar kadar fark var ve en kötü yanı da devamlı maçların olmaması; ancak bu yeni düzene alışmak zorundayız. Bu yüzden tekrar rekabete girmeden önce biraz zamana ihtiyacımız olacak.

Moralleri yüksek tutmak için takımla iletişimde kalmak...
brand-ss20-hometeam-mindfulness-leomessi-blog-image-portrait-2

Şu an, takımla iletişim halinde olmamız, hiç olmadığı kadar önemli. Arada sırada bir araya gelip sohbet ediyor ve birbirimizi görüyoruz. Ayrıca her gün diğer birçok kişiyle konuşuyorum.

Copa América'nın ertelenmesi büyük bir hayal kırıklığı oldu ama tabii ki beklenen ve mantıklı olan da buydu. Copa, bu sene benim için büyük bir olay olacaktı ve yeniden bu şampiyonada rekabete gireceğim için aşırı heyecanlıydım. Ertelenebileceğini duyduğumda neye uğradığımı şaşırdım, ama bunu büyük bir anlayışla karşıladım.

Bu sene geride bıraktığımız şeylere takılıp kalamayız. Geleceğe bakmak, günlük antrenman rutinimize döneceğimiz, takım arkadaşlarımızı göreceğimiz ve ilk maçlara çıkacağımız günlere bakmak daha iyi. Eminim başta tuhaf gelecek, ama tekrar rekabete girmek için sabırsızlanıyorum.

Etiketler
adidas